Přejít k hlavnímu obsahu
LadyPraga | Foto: Jan Mikolášek
LadyPraga | Foto: Jan Mikolášek
Martin Knesl - Út, 10.11.2020 - 12:00

Každá změna je začátkem něčeho nového

Situace, ve které jsme se i my s kapelou LadyPraga ocitli, je všem muzikantům dobře známá. Dohodnutá série jarních, letních i podzimních koncertů po českých klubech a festivalech byla během několika okamžiků nenávratně pryč. A aby toho nebylo málo, tak vystoupení, které se přeci jen podařilo zorganizovat, byly jedněmi z nejlepších v historii kapely, ať už z hlediska návštěvnosti nebo skvělou koncertní atmosférou. Pocit zklamání a frustrace o tom větší… Jenže co dál? Na tuto otázku jsme hledali odpověď tak dlouho, až jsme našli.

S postupujícím časem jsme hledali možnosti, jak využít čas, který nám byl, i díky zrušeným vystoupením, „darován“. V zásadě se nabízela tvorba nového materiálu a detailnější práce s jednotlivými aranžemi. Klid a dostatek prostoru na skládání hudby se nakonec ukázal jako luxus, který si hudební skupina v plné sezóně nemůže dovolit. A tak se začalo nahrávat, diskutovat, zkoušet, experimentovat, zvát ke spolupráci kolegy, kteří by za normálního stavu byli velmi vytíženými. Najednou se objevila nová naděje, že i v aktuálním epidemiologickém stavu se dá tvořit a věnovat se tomu, co většinu z nás naplňuje, a to hudbě. Zůstala volná kapacita na doplnění či aktualizaci webu a sociálních profilů. Vyrojilo se, i díky Frontmanovi, slušné množství kvalitních workshopů se zajímavými lidmi. S volným časem se člověku otevřeli oči a pokud i pozorně naslouchal, najednou u sebe objevil všechny ty nedostatky, o kterých se lektoři na panelových diskuzích zmiňují, a jenž jsou pro něj v době koncertování, méně podstatnými.

A tak jsme se i díky radám odborných mentorů zformovali do nového fungování kapely. Podařilo se nám nahrát dvě nové skladby, vytvořit k nim hudební videa a začít se věnovat šíření naší hudby do světa.

V prvém případě jsme ke spolupráci přizvali kytaristu Jakuba Juránka, který nám nahrál úžasné kytarové party do písně s názvem Chci, abys zapomněl…. Mladá nadějná zpěvačka Simona Zástěrová do téže skladby přispěla nazpívanými vokály. Adama Pakostu ze studia 3 bees Jinočany jsme přesvědčili, aby se nahrávání konalo v prostoru naší zkušebny, mix a master skladby zase doputoval z Brna, prostřednictvím Michala Tučka. Celá tahle anabáze měla za cíl jediné. Podívat se na vlastní tvorbu z jiného úhlu pohledu, poučit se z vlastních chyb, zakomponovat do praxe nabyté poznatky z konferencí a rozvíjet se. Nakonec to, zda jsme se objevili na správné cestě, nám ukážou právě posluchači.

Druhou skladbu pod názvem 2+1 jsme zrealizovali naopak zcela vlastními silami. Sami jsme si potvrdili, že možnost nahrávat kapelní zkoušky je k nezaplacení. Mít jednotlivé verze skladeb tak, jak se postupně utváří, pomáhá následně určovat finální podobu aranžmá. Zkrátka člověk slyší hned, co zafungovalo a co naopak skladbě nepomáhá. Pokud to možnosti jen trochu dovolují, natočte si zvukový záznam zkoušky. Nad muzikou pak můžete dumat v autě, doma nebo kdykoliv v době, kdy nezkoušíte.

Potlesk po koncertě nahradily „lajky“ a počty zhlédnutí. Cestování po republice se změnilo v online prostor, více sdílíme, posloucháme, diskutujeme, promýšlíme. V této atmosféře jsme postupně připravili vydání dvou singlů. Ty předznamenávají přípravy k nahrávání třetího alba LadyPraga. Už teď je nám jasné, že nikdy v minulosti jsme nebyli do studia připravení lépe.

Omezení kulturního dění nás naučilo být pečlivějšími, méně uspěchanými a lépe naslouchajícími informacím, jenž jsou nám hudebníkům v této době servírovány. To si myslím je pro nás muzikanty pozitivem.

Setkávání lidí ke kultuře samozřejmě neodmyslitelně patří, stejně tak zážitky z koncertů, které jsou neopakovatelné. Nenechme si však aktuálním děním zničit něco tak krásného, jakým tvorba hudby bezesporu je.

Tagy komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Hraju na basu a kontrabas, mj. v kapele LadyPraga.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY