Přejít k hlavnímu obsahu
Kašpárek si připíjí Kefírem s baby punkáči | Foto Hana Kružíková
Kašpárek si připíjí Kefírem s baby punkáči | Foto Hana Kružíková
Ricardo Delfino - So, 19.09.2020 - 12:00

Kašpárek v rohlíku: Já a komediant? To vám fakt nevím

Budoucnost koncertů a kulturních akcí ve vnitřních prostorách je více než nejistá. Naštěstí v neštěstí nás podle předpovědí čeká ještě pár sluncem prohřátých dní. A tak proč nevyrazit ven na festival Praha září na holešovickém Výstavišti  když ne na stage, tak alespoň s rodinou jako návštěvníci. Celý projekt festivalové koalice Letní Letné, Pražského jara, United Islands of Prague, Metronome festivalu, Febiofestu, Signal Festivalu nebo Designbloku probíhá až do 28. září a nabízí i zmenšenou verzi babypankového rodinného festivalu Kefír  Kefírek. Tuto neděli se tam nejen na Kašpárka v rohlíku, šedou eminenci této akce, můžete vydat také na instalace jako GEM Tower, jedenáct metrů vysokou vitrážovou rozhlednu. Jaké je to být fenoménem babypanku jsme se nezeptali nikoho jiného než samotného Kašpárka.  

Jak se z Pavla Kružíka, programátora, stal Kašpárek v rohlíku?

Pavel Kružík? Kdo to je? Jo aha, už vím, to je ten člověk, za kterýho se jako Kašpárek převlékám, když chci nechat hlavu a hlavně krk odpočinout od těžké kašpárkovské čepice. Takže, když už je to takhle prozrazený, tak Kašpárkův koníček je dělat programátora.

Hrajete vy sám na nějaký hudební nástroj?

Jasně, hraju na všechno tak skvěle, že bych nepotřeboval kapelu. Ale protože mám svoje muzikanty tak rád, tvářím se, že hraju jen na papírovou kytaru. Doma mám přitom třeba i theremin, což je boží nástroj, na kterej se dá hrát nejen břichem, ale i rukama mastnejma od jitrnice.

Kašpárek v rohlíku na Kefíru, foto: Zdeněk Hejduk

Vymýšlíte i veškeré texty, zábavy a legendu kolem Kašpárka, objevil jste v sobě komediální talent už v dětství, nebo až později?

To pozor, to není legenda, Kašpárek tohle všechno zažívá na vlastní břicho. Fakt. Ale třeba hudební texty nevymejšlí jen Kašpárek, ale celej ten živej organismus lidí nasáklejch bejbypankem. A já a komediant? To ne, já jsem jen skvělý zpěvák, krásný člověk, excelentní hráč na kytaru, šachista, parašutista, občas i florista, gurmán, zahradník, vynálezce nebo křížovkář či tester papučí. Ale komediant, to vám fakt nevím.

Pro Kašpárka v rohlíku a především jeho fanoušky jsou poznávacím znamením speciální molitanová číra, jaký je váš vztah k punku?

Já jsem se od malička nějak choval a až později jsem zjistil, že zapadám do kolonky pankáč. Povahou určitě, po vizuální stránce možná až tak ne. Ačkoliv vlastně, když si nechám ostříhat půlku hlavy kvůli nějakému natáčení, vůbec mi nevadí jít tak nakupovat.

Kašpárkem v rohlíku prošli vynikající čeští muzikanti, můžete některé zmínit? 

Teď přemýšlím, zda nebude lepší říct jména těch, co jsem do kapely nevzal, jestli jich není míň než těch, co Kašpárkem prošli. Takže Helena Vondráčková, Olda Říha, Bohdalka… Cože? Bohdalka není zpěvačka? Jsem ji ale někde zpívat slyšel. No, nevadí.

Ne, opravdu vyjmenovat všechny Caise, Maredy, Dusilky, Kollery, Šrůmovky, Posekaný, Bangy, Nečevy, Kaliny nebo Tonyi Gravesový je fakt těžký. Všechny je mám rád a nerad bych na někoho zapomněl.

Kefír a Kašpárek v rohlíku, foto: Jakub Červenka

Jak vypadá dnešní kapelní sestava?

Krásně! Ne, opravdu, usadilo se obsazení a je to znát. Pořád jsme specifická kapela v tom, že máme třeba několik basáků a i na dalších postech víc muzikantů. Kašpárek je totiž pro hodně lidí něco jako koníček, teda spíš kůň, nebo další kapelou, ve které působí. Dost pak záleží na tom, zda zrovna nehrají taky Wohnouti nebo třeba Marta Jandová. I to ovlivní složení naší kapely na konkrétním koncertě. A pak tu máme taky děti v kapele. Ony neustále rostou, ale zatím máme štěstí na ty šikovný.

S Kašpárkem je spojeno bejbypankové hnutí, jak se dá definovat? 

Existuje asi 754 definic toho, co je bejbypank. Dnes použiju definici 213, která říká, že je to hnutí pro všechny děti od 3 do 105. Pro všechny! I pro ty “děti”, co už musí chodit do práce. 

Kašpárek v rohlíku baví nejen děti, ale i rodiče chytrými texty, v jakém stavu je, myslíte, současný trh hudby pro děti? 

Já myslím, že ve velmi dobrým, protože toho vzniká spousta. Něco je dobrý, něco špatný, ale on to každej slyší jinak. Ale je dobře, že už je hodně muziky pro děti, která je kvalitní i hudebně, zkrátka dobře zahraná a ne, že dětem stačí pár vymejvacích tónů pořád dokola. Ale co to vlastně je hudba pro děti? Moje pětiletá dcera má třeba v playlistu do auta hodně Vypsaný fiXy, takže je Vypsaná fiXa dětská kapela?

Posloucháte nové hudební projekty pro děti, doporučil byste některé?

Poslouchám a někdy to bolí. U některých máte i divnej pocit a saháte si na uši, jestli vám z nich neteče krev. Ale projít si má člověk vším, aby pak věděl… Musí být připraven i na takový věci, jako když na halfplayback poskakuje několik dětí v kostýmech hmyzu, nebo čeho, a říkají, že jsou kapela. Kapela musí mít podle mě třeba pořádnýho kytaristu. Takže já mám rád Mixle v pixle nebo Bombarďáka. Ale už jsem na svých dětech testoval i nový CD pro děti od, no, jak se jen jmenuje? Takovej ten tlustej se zlatejma řetězama, no… víte, jsme skoro stejně tlustí, ale já jsem bohatší a hezčí. Jo, už jsem si vzpomněl, Kapitán Demo.

Publikum Kefír festivalu, foto: Petr Klapper

Kašpárek má vlastní festival, Kefír, čím se liší od jiných akcí pro děti? Jakým způsobem skládáte program?

Liší se třeba tím, že to není akce pro děti, ale pro celou rodinu. Pobaví se úplně všichni a to pěkně dohromady. Program se skládá sobecky tak, aby se líbil nejen nám pořadatelům, ale i našim dětem. A ono to funguje i pro ostatní rodiny. Snažíme se taky, aby tam bylo od všeho kousek. Aby se třeba přivezla kapela, kterou nikdo nezná, ale je kvalitní. Pak se tam zamíchá něco, co bylo in, když se rodiče seznámili. Něco sice známýho, ale novýho. A taky něco cizího nebo překvapivýho. Pak se tam nasypou divadla v podobném složení jako hudba. A pěkně se to dochutí střelenejma atrakcema, blbinama, dílničkama a tak. Je hodně věcí, který jinde než na Kefíru zkrátka nezažijete. A taky na něm už pár let můžete přespat. Kefír se špatně popisuje na malém prostoru, takže vůbec nejlepší je sehnat někoho, kdo tam byl, a nechat ho mluvit. 

Lezou vám děti někdy na nervy, nebo jste kliďas?

Spíš kliďas, protože se klidně rozčílím! 

Kefír musel být letos z pochopitelných důvodů pozměněn na menší pražskou verzi Kefírek, co čeká na návštěvníky?

Kefír vysílá do Prahy Kefírka, což je opravdu velmi malinkatá ochutnávka velkého Kefíru. Jsou věci, které dovede jen Kašpárek, třeba přivézt obří jeřáb, na něj zavěsit malinkou houpačku a nechat děti houpat. Nebo je nechat vyrobit hovínko v hovínkové dílničce. Zní to divně, co? Ale přijďte se mrknout! Možná se povozíme na sekačkách, poslechnem si hudbu, kouknem na divadla, zkrátka zažijeme střípky z velkého Kefíru, který bohužel tento rok nemohl být v celé své kráse a síle. No a když budeme unavený, tak máme spoustu postelí s nebesy, jo, s opravdu nejlepšíma nebesama, co jsou na světě. A k ležení nám z mysliveckýho posedu budou číst pohádky třeba Simona Babčáková nebo Anna Polívková. A to všechno zakončí Kašpárek pořádným koncertem na čůrající fontáně!

Bude tradiční koncert v Lucerně před Vánoci, nebo už jste to vzdali?

Lucerna už tento rok být neměla, možná proto, že tradičních věcí je dost. A tak se přemýšlelo o koncertě na nějakém zajímavém místě. Co třeba uvnitř spalovny odpadu, v letištní hale nebo snad někde v tunelu? Místa jsou, ale není vůbec jasný, zda se to tenhle rok uskuteční. 

Cítíte změnu hudební scény v prodejích alb? Preferují už rodiče a děti poslech ze streamovacích sítí, nebo se CD stále prodávají?

CD se u nás stále prodávají. Na koncertech, před Vánoci jako dárek. Možná už jen proto, aby šlo dát něco hmotného. Sám jsem ten, kdo si koupí CD jiný kapely, třeba si ho nechám i podepsat, ale nikdy už si ho nepustím. Hned v autě cestou domů to totiž hrajeme z nějaký hudební služby. Vždyť u nás doma máme jen jedinou CD mechaniku, někde v šuplíku, ani nevím kde. Potřebuju ji jen tehdy, když mám desku, která na službách není, abych si ji nahrál někam do cloudu a mohl ji poslouchat kdykoliv a kdekoliv.

Tagy Kašpárek v rohlíku Pavel Kružík
Aktivně se zabývám bookingem (AMPromotions), kde zastupuji např. Beatu Hlavenkovou, teepee a další. Dále se také pohybuji v kulturním PR a správě sociálních sítí umělcům a kulturním organizacím, ve festivalové dramaturgii, produkci a fundraisingu. Kromě organizace komunitního Top...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY