Přejít k hlavnímu obsahu
 Karchata je příběh jednoho obyčejného dne, který může skončit úplně jinak, než započal. | Foto: Radim Hanzl
Karchata je příběh jednoho obyčejného dne, který může skončit úplně jinak, než započal. | Foto: Radim Hanzl
Adela Slash -

Karchata: píseň o čistotě a bezbrannosti

Tuto lidovou ukrajinskou píseň jsem poprvé zaslechla od jazz-folkové zpěvačky Veroniky Leléky žijící v Berlíně. Natolik se mnou rezonovala, že jsem si ji vybrala jako úvodní skladbu pro křest mého alba Laštovka, který se konal loni v březnu 2022 v táborském divadle. Set na koncert jsem ale sestavovala daleko před tím, než započala ruská invaze na Ukrajině, tedy absolutně netušíc, jakou obrovskou váhu ta píseň pro otevření koncertu ponese.

Původně jsme ji hráli ve více tradičním znění, ale postupem času a díky hlubšímu ponoru do textu a nálady písně jsme ji s Tomášem Kerlem přetvářeli a přetvářeli, až vznikla tato verze, která právě vychází jako náš nový singl, v doprovodu elektrické basy Matěje Havlíčka. Zvukově se od alba Laštovka posouváme trochu více do elektro-folkloru, dubu, používáme více samplů, snažíme se vytvářet nekonečné prostory a obrazy, které vás pozvou dál.

V Karchatě můžeme pod zvukomalebnou, lyrickou vrstvou lidové písně poodhalit syrovost i surovost téměř baladickou. Ivanko přicházející do údolí kácet stromy se nečekaně setkává se skupinou dívek. Všechny rozežene, jen Marijku ne. Odvede ji do sadu a nabádá, ať na dívky zapomene. V písni mi šlo zejména o vyjádření toho, jak se cítí samotná Marijka. Zažívá odloučení a zároveň se velmi nečekaně ocitá v náručí neznámého. Expresivní náladu podkresluje hlavní motiv, tedy právě narozené vraní mládě a také rytmicky se opakující kácení stromů.

Pro výtvarné ztvárnění klipu jsem oslovila opět Petru Lemonnier – a tak jako při práci na Moreně se nápady začaly vynořovat a řetězit za sebou v procesu tvorby.

„Klip i tentokrát vznikal jako dialog s písní a její interpretkou. Adéla mi poslala dokončenou píseň, překlad textu a jednotlivé motivy a metafory, které si přála zachytit v obrazovém doprovodu. Jako jasná inspirace se téměř ihned vynořila krajina různě zbarvených kopců a letící ptáci. Dále bylo třeba najít nejpříhodnější způsob výtvarného vyprávění. Téměř jednoznačně jsme se shodly na tmavém podkladu, na který jsem pak postupně začala rozhýbávat obrazové nápady, které jsme s Adélou usměrňovaly, zpřesňovaly. Vybraly jsme barevnou paletu, se kterou budeme pracovat a rozhodly se pro kresbu digitálním suchým pastelem, který se plynule střídá s jemnějšími bílými linkami,“ říká ke klipu Petra Lemonier a dodává: „Celý klip se skládá ze zrychleného záznamu samotné digitální kresby, která je čas od času oživena náznakem animace. Jednotlivé sekvence jsem kreslila v programu Procreate, ve kterém se dá zaznamenat proces kreslení v časosběrné nahrávce. Tento celkem jednoduchý záznam jsme se rozhodly oživit a ozvláštnit jednoduchými animovanými sekvencemi.“

Karchata je příběh jednoho obyčejného dne, který může skončit úplně jinak, než započal.

Jaké je pozadí přípravy vašeho singlu, klipu nebo alba? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Adela Slash

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Adela Slash
Jsem zpěvačka, skladatelka a hlasová lektorka. Má práce je založena na pozorování lidského hlasu a jeho možností jak v technikách při zpěvu, tak při vyjádření emocí a nálad v obrazech, které s sebou písně přinášejí. Baví mě zkoumat souvislosti těla a hlasu a objevovat stále n…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY