Přejít k hlavnímu obsahu
Hudbu dělejte s láskou a zanícením hlavně pro sebe samé | Foto: Jarda Deather Bezruč
Hudbu dělejte s láskou a zanícením hlavně pro sebe samé | Foto: Jarda Deather Bezruč
Radan Kostovský - Čt, 05.11.2020 - 15:00

Kalkul na úkor ryzosti se vždycky pozná

Před dvěma lety se v existenci krnovského seskupení tartarO:s stala poměrně nečekaná záležitost. Hodili jsme za hlavu staré sváry, zapomněli na dřívější neshody či příkoří a nechali se opět pohltit tím proudem. Strhnout tou energií, kterou nám tento skvělý koníček dává. Opět jsme obnovili činnost kapely, jejíž cesta se odvíjí od roku 1994.

Tomu snad ani nemůžeme věřit. Ještě dnes si s úsměvem vzpomenu, jak jsem s kamarádem Marcelem šel na konkurz do kapely DESECRATE. On byl lepší a konkurz vyhrál a já se tak shodou okolností stal ideálním jediným kandidátem na post zpěváka tehdejší death, black, doom metalové kapely TARTAROS. A tak to všechno začalo.

Zkušeností a zážitků za celou tu dobu se mi podařilo načerpat hodně a nestačilo by to ani na několik takových článků, tak třeba se k tomu ještě někdy dostaneme. Za celou existenci se v kapele vystřídalo mnoho členů, díky čemuž došlo ke stylovému odklonu. Avšak nyní se už přesuňme do současnosti.

Stále se pohybujeme na vlnách metalu, avšak se zaměřením na hardcore, punk, crossover. To jsou ty esence, co nás čtyři dokážou pořádně rozhýbat. Na koncertech se často zdá, že nejen nás. Protože jsme vlastně už mnoho let nevytvořili a nenahráli jeden komplexní materiál, tak jsme se rozhodli, že tentokrát to musíme zvládnout. Že si to prostě kapela i my samotní za ta léta zasloužíme. A tak jsme začali pracovat pomalu, ale jistě, na nových skladbách.

Protože hudební chemie mezi námi fungovala a dodnes funguje skvěle, nebyl to až tak velký problém. Všechno to snažení vyvrcholilo koncem roku 2019, kdy jsme za týden nahráli deset nových skladeb v proslulém studiu Šopa pod dohledem zkušeného pohodáře Standy Valáška. Samotné nahrávání šlo bez jakýchkoli zbytečných problémů nebo průtahů a zažili jsme spoustu srandy a zábavy. Stres nebo shon se nám úplně vyhýbal a ze studia jsme odjížděli s úsměvem na rtech.

Když bych měl být upřímný, už dlouho jsem neměl takto pozitivní dojem ze studiových prací. Z toho jednoznačně vyplývá, že by člověk měl dělat hudbu více opravdově a od srdce a ne jen hrát v nějaké kapele, protože zrovna nemá nic jiného na práci. Řekl bych, že výsledkem je nahrávka, za kterou si celá kapela stojí. Klidně můžeme s hrdostí tvrdit, že jsme ze sebe vydali všechno. Nese název Heart & Soul, který odhaluje mnohé.

CD mělo být původně pokřtěno na devátém ročníku domácího festivalu North-eastern open air. Ovšem z důvodu nařízení Krajské hygienické stanice musel být festival přesunut na 17. července 2021. A vzhledem k současným nařízením není zcela jisté, jestli se nám podaří do konce roku na nějaké domácí akci album pokřtít.

Na závěr bych rád doporučil všem, co skládáte jakoukoliv hudbu, dělejte svoji zálibu s láskou a zanícením hlavně pro sebe samé. Nepřemýšlejte nad tím, jestli se to či ono bude líbit posluchačům nebo to či ono je trendy nebo out. Ve výsledku bude vždycky poznat kalkul nebo snaha o zviditelnění se na úkor ryzosti a opravdovosti tvorby…

A co vaše parta, taky jste se rozpadli a následně po letech dali znovu dohromady? Jiskří to mezi vámi jako kdysi? Podělte se s námi a pošlete nám svůj příběh na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita tartarO:s Staňa Valášek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Při nahrávání v lipovské Šopě
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY