Přejít k hlavnímu obsahu
Psaní a natáčení skladeb tentokrát probíhalo delší dobu, a možná i důsledkem toho jsou písně tak silné a přesvědčivé. | Foto: Fred Gasch (Wikimedia Commons)
Psaní a natáčení skladeb tentokrát probíhalo delší dobu, a možná i důsledkem toho jsou písně tak silné a přesvědčivé. | Foto: Fred Gasch (Wikimedia Commons)
Petr Adamík -

Justin Sullivan připravil se svými New Model Army další majstrštyk

New Model Army už fungují čtyřiačtyřicet let. Za tyto uplynulé čtyři dekády nikdy nezabředli do mainstreamových vod. Vždy se drželi svého alternativního pojetí, ignorovali hudební trendy a místo toho raději následovali své přirozené instinkty. Na albu Unbroken znovu dokazují, jak jedinečným hudebním klenotem vlastně jsou.

Mozek kapely – a zároveň také jediný původní člen – Justin Sullivan stále oplývá svým charismatem. Nadále v písních využívá svůj charakteristický rukopis, jeho texty nepostrádají bojovnost, politický nádech a v rozmanitém hudebním počínání nezapomíná ani na kořeny kapely.

First Summer After svým zvukem, podmanivými kytarami a rytmikou připomene tvorbu kapely z 80. let. Sullivanův životem ošlehaný hlas už nese stopy stáří, ale to skladbám dodává ještě na větší autentičnosti a například taková Reload má neskutečný náboj. 

V muzice New Model Army byl vždy kladen důraz na výraznou basu – a na Unbroken tomu není jinak. Language s jinak skvělým groovem a hymnickým refrénem je toho dobrým příkladem. Folkem načichlé kousky jako I Did Nothing Wrong se zde mísí s čistými, temně rockovými úderkami typu Coming Or Going, jejíž refrén je hodně nekompromisní, nebo také se závěrečnou Deserters s opět drtivou basou. Obrovskou sílu pak mají také písně If I Am Still Me nebo Idumea s kmenovými beaty a s až šamansky vyznívajícím Sullivanem, který může místy připomenout Nicka Cavea.

Kapela si desku natáčela a produkovala sama, o mix pak požádala Tchada Blakea, který nadšeně souhlasil a posléze sám dodal, že „mixování tohoto alba bylo jako dar“.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Unbroken je velmi zdařilá nahrávka, která udržuje kvalitativní standard, na který jsou posluchači u New Model Army zvyklí. Psaní a natáčení skladeb tentokrát probíhalo delší dobu, a možná i důsledkem toho jsou písně tak silné a přesvědčivé. Celkově má deska, textově plná politických a společenských témat, oproti posledním nahrávkám o něco těžší sound a drsná basa dobře vyznívá po boku jemných, často i akustických kytar.

New Model Army - Unbroken

New Model ArmyUnbroken

earMUSIC, 00:45:00

rock/alternative/post punk/folk

80 %

Tagy New Model Army Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY