Přejít k hlavnímu obsahu
Joan Jett předvádí, že to umí i s akustickou kytarou, byť je místy znát, že se Blackhearts v této oblasti příliš často nepohybují. | Foto: Joshua Barash
Joan Jett předvádí, že to umí i s akustickou kytarou, byť je místy znát, že se Blackhearts v této oblasti příliš často nepohybují. | Foto: Joshua Barash
Petr Adamík -

Joan Jett netradičně akusticky zrekapitulovala svou kariéru

Při premiéře dokumentu Bad Reputation před čtyřmi lety byla Joan Jett požádána, aby u té příležitosti se svou kapelou zahrála kratší akustický set. Zpěvačka byla příjemně překvapena, jak hladce vše proběhlo, a zřejmě už tehdy se jí v hlavě zrodil nápad, že by jednoho dne mohla s The Blackhearts natočit vybrané skladby ze svého repertoáru v akustické úpravě. V listopadu 2021 tuto myšlenku začala realizovat a letos v březnu kolekce Changeup spatřila světlo světa. 

Mezi pětadvaceti skladbami nenajdeme žádnou novinku, pouze staré fláky včetně osvědčených koncertních stálic. V novém kabátě však zní neotřele a mnohé z nich vynikly. Některým nicméně původní elektrická podoba sedí víc. 

Joan Jett v září oslaví už pětašedesáté narozeniny. Na jejím hlase je přibývající věk trochu znát, ale její charakteristický chraplák má stále, zejména pak v pomalejších písních, neodolatelné kouzlo. Při poslechu (I'm Gonna) Run Away nebo třeba Victim Of Circumctance (další skladby z I Love Rock'n'Roll, prvního alba s doprovodnou kapelou The Blackhearts z roku 1981), si uvědomíte, jak tyto písně ani trochu nezestárly a jsou relevantní i v dnešní době. Celkem nepřekvapivě sluší akustická podoba i cover verzi Crimson And Glover.

Plusem určitě je, že se nezapomnělo ani na období s Runaways  nechybí obligátní Cherry Bomb, kterou zde ale válcuje You Drive Me Wild (vůbec první autorská skladba v kariéře Joan Jett), jež má skvělou razanci a živelné sólo. Bohužel ale klasika Bad Reputation nebo i novější Fresh Start, kterou Joan napsala pro již zmíněný stejnojmenný dokumentární snímek, zní v nové úpravě nepřesvědčivě. Jejich podstata, původně postavená na řízných kytarách a tepajících bicích, se v akustickém provedení vytrácí.

Největším kamenem úrazu je určitě zdlouhavá stopáž desky. Je zřejmé, že Joan Jett chtěla své fanoušky potěšit, nicméně osmdesát tři minut je už skutečně hodně. Akustické aranže po čase začnou působit jednotvárně a můžou nudit.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Joan Jett předvádí, že to umí i s akustickou kytarou, byť je místy znát, že se Blackhearts v této oblasti příliš často nepohybují. Výsledek je ale vcelku sympatický, kapela zní upřímně, chlapi Joan pomáhají s doprovodnými zpěvy a kytarista Dougie Needles sem tam střihne jednoduché rock'n'rollové sólo na nezkreslenou elektrickou kytaru. Sbírka Changeup každopádně potěší především zaryté fanoušky, pro které je zřejmě především určena.

Joan Jett - Changeup

Joan Jett & The Blackhearts  Changeup

Blackheart Records, 83 minut

60 %

Tagy Joan Jett Recenze alb Joan Jett & The Blackhearts

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY