Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

JHS Harmonic Tremolo a Octave Reverb ze série 3

Efektový guru Josh Scott přidal do portfolia jeho značky JHS Pedals další dva efekty náležející do finančně dostupné edice 3 Series, čímž se tato populární kolekce rozrostla už na třináct kousků. Modely JHS Harmonic Tremolo a Octave Reverb nabízejí analogový zvuk a stejně jako ostatní zástupci 3Series disponují trojicí ovladačů, jedním páčkovým spínačem, kvalitním footswitchem a jsou napájeny 9V adapterem.

V roce 1960 představil Leo Fender ve svých zesilovačích Bandmaster a Vibrasonic obvod nazvaný „Harmonic Tremolo“ (což se ukázalo jako chybné označení, protože se jednalo o efekt hlasitosti, nikoliv o efekt výšky tónu). V podstatě šlo o to, že signál zesilovače byl rozdělen na vysokofrekvenční a nízkofrekvenční složku, přičemž na výstupu se mezi nimi přepínalo tam a zpět, čímž vznikl zvuk podobný efektům typu Uni-Vibe.

JHS Harmonic Trem 3 Series umožňuje využít revoluční efekt Leo Fendera v kompaktním formátu a disponuje potenciometry Volume, Rate, Depth plus dvoupolohovým přepínačem Type, volícím v horní pozici charakter tremola známý z vintage aparátů Fender, zatímco spodní pozice je vyhrazena pro režim harmonického tremola v pojetí JHS.

Na počátku osmdesátých let vynalezl britský hudebník, producent a skladatel Brian Eno efekt zvaný „Shimmer“, který lze slyšet např. na albu The Unforgettable Fire (1984) skupiny U2. Efekt kombinoval ambientní reverb a oktávové složky, čímž původně klasicky znějící dozvuk dostal krystalicky jasný brilantní charakter.

JHS Octave Reverb 3 Series představuje další pojetí tohoto muzikálně znějícího efektu, který se používá již desítky let a umožňuje kytaře vytvářet působivé plochy a textury vyplňující ambientní prostor. Ovladače s parametry Verb, Octave, Decay doplňuje spínač Up/Down aktivující buď složky ve vyšších oktávách, nebo do signálu zařadí vrstvy převzaté ze spodních oktáv. Cena efektů o rozměrech 11.2 x 6 x 3 cm s proudovým odběrem cca 65 mA byla nastavena shodně těsně pod hranicí 100 dolarů.

Tagy JHS Pedals JHS Harmonic Tremolo 3 Series JHS Harmonic Octave Reverb 3 Series

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY