Přejít k hlavnímu obsahu
Cantrell si užívá skladatelskou volnost, je otevřený, zjemnil, přitom ale nezapomíná na svou minulost | Foto: Ivo K
Cantrell si užívá skladatelskou volnost, je otevřený, zjemnil, přitom ale nezapomíná na svou minulost | Foto: Ivo K
Petr Adamík - Pá, 05.11.2021 - 12:00

Jerry Cantrell natočil své zatím nejjemnější album

Jerry Cantrell se nachází v silné formě a ve spolupráci s kumpány Duffem McKaganem či Gregem Puciatem a bubeníkem Gilem Sharonem, kteří tvořili rovněž i Cantrellovu koncertní kapelu, připravil svou třetí sólovou desku. Brighten je ukázkou Cantrellova skladatelského talentu, ač zvukově není tak těžkotonážní jako jeho dřívější sólová práce nebo tvorba s Alice In Chains.

Pro dosažení kýženého výsledku byl do některých písní povolán Abe Laboriel Jr., bubeník Paula McCartneyho. Velký podíl na celé nahrávce, která je zřejmě tou nejoptimističtěji znějící v Cantrellově diskografii, má pak samozřejmě producent Tyler Bates. 

Pilotní singl Atone spojuje grunge prvky s country/westernovou atmosférou. Nutno dodat, že kombinace je to velmi působivá a intenzivní. Cantrell zpívá stylem Laynea Staleyho, čímž má Atone ze všech přítomných písní nejblíž jeho domovské kapele. Country příchuť lze zaznamenat i v dalších písních. Jsou jimi například Prism of Doubt nebo Black Hearts And Evil Done, které ulehčují pochmurnější start a přináší trochu té pohody. V Black Hearts And Evil Done se na pedal steel kytaru blýskne Michael Rozon. Had To Know je přímočará, nijak výrazná rockovka, byť v ní doslova září hammondky. Stounovskému country rocku Dismembered překvapivě sedne nečekaně temná pasáž, s niž Cantrell a spol. v polovině vyrukují. Závěrečná rozlučka v podobě coveru Goodbye Eltona Johna, v němž se Cantrell oprostí od těžkých kytar, je už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Brighten je do detailu propracované album. Duff McKagan dodal písním Jerryho Cantrella spolehlivé basové party, Jerryho vokály jsou pak s citem doprovázeny hlasem Grega Puciata. Za výsledným zvukem je vidět – tedy spíš slyšet – obrovský kus práce, který odvedli všichni zúčastnění. Cantrell si užívá skladatelskou volnost, je otevřený, zjemnil, přitom ale nezapomíná na svou minulost a ponechává si grungeový základ.

Jerry Cantrell - Brighten

Jerry Cantrell – Brighten

Warner Music, 40:42

80 %

Tagy Jerry Cantrell Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY