Přejít k hlavnímu obsahu
Jono Heyes a Jerry Boys. | Foto: Paxart Studios
Jono Heyes a Jerry Boys. | Foto: Paxart Studios
Vít Maršálek -

Jerry Boys v Čechách: videorozhovor z nahrávání desky Jono Heyes & Beehive

Jerry Boys, jméno, které není mnoha muzikantům známé, v oblasti hudební produkce a zvukového designu je však velmi důležité. Svoji kariéru zahrnující dnes bezmála 55 let aktivní činnosti začal v Abbey Road Studios, kde se vypracoval z archiváře analogových pásek přes tzv. Teaboye až po asistenta režie. Kromě Abbey Road pracoval také v Olympic Studios, Livingston Recording Studios a je držitelem čtyř Grammy. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří zejména projekt Buena Vista Social Club, kde figuroval jako jeden z hlavních zvukových inženýrů. Během jeho angažmá v Čechách jsme s ním natočili rozhovor.

Portfolium Jerryho Boyse tvoří mnoho ikonických interpretů, jako například The Beatles, The Kronos Quartet, John Lee Hooker, R.E.M. a The Rolling Stones. O posledních dvou interpretech mluví Boys v rozhovoru, který byl natočený na Šumavě při příležitosti týdenního nahrávání desky Jono Heyes & Beehive (Asphalt Tango Records, 2023), kterou měl zvukově na starosti a také ji produkoval.

Boyse k nahrávání do Čech přizval Jono Heyes, novozélandský skladatel, zpěvák a multiinstrumetalista. Na albu zahrálo mnoho vlivných muzikantů, mezi nimi klavírista a producent Trevor Coleman nebo přední český kontrabasista Petr Tichý. Přestože se nahrávání odehrálo již v září 2021, album Beehive bylo uveřejněno teprve loni na podzim a získalo ocenění World Music Charts Europe (5. místo prosinec 2023). K nahrávání byla použita aparatura převážně z nahrávacího studia Aluna. Společně s jeho majitelem Kamilem Dandou jsme se nahrávání alba zúčastnili jako Boysova zvuková a technická asistence.

V rozhovoru Jerry Boys mluví kromě o nahrávání s Jonem také o svých začátcích v Abbey Road, dále pak o zvukovém rozvržení alba Buena Vista Social Club a na závěr rozebírá rozdíly mezi analogovým a digitálním záznamem.

Tým nahrávání alba. | Foto: Paxart Studios Zleva Jerry Boys,  Jono Heyes, Kamil Danda a já. | Foto: Paxart Studios Diskuze během nahrávání alba. | Foto: Paxart Studios
Tagy Jerry Boys Aluna

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Maršálek
Producent, aranžér, studiový hráč v nahrávacím studiu Aluna. Skladatel a kytarista v kapele Adrian T. Bell And The Sleeper Agents.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY