Přejít k hlavnímu obsahu
Vilém Spilka | Foto: Petr Vidomus
Vilém Spilka | Foto: Petr Vidomus
redakce - Ne, 22.03.2020 - 18:30

Jazzové album roku natočil Vilém Spilka, ocenění byli i Vertigo a Muff

Svůj speciální žebříček v Českém rozhlasu mají jazzmani. Za nejlepší jazzovou nahrávku roku 2019 označila stanice Český rozhlas Jazz aktuální album kytaristy Viléma Spilky. Odbornou anketu Česká jazzová sklizeň pořádá Rozhlas už sedmým rokem, její součástí je i přehled všech vydaných nahrávek a databáze klubů.

„Českému jazzu se loni dařilo, alespoň pokud vycházíme z počtu vydaných alb. V roce 2019 u nás vyšlo 46 jazzových desek, což je opět o pár kousků více než v předešlém roce,“ vysvětluje Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz. „Kvantita ale není to hlavní. Obdivuhodná je hlavně pestrost přístupů a odvaha, s jakou se čeští jazzmani pouštějí i do hraničních vod žánru,“ dodává.

Panel devíti hudebních publicistů a promotérů nakonec za nejlepší českou jazzovou desku roku 2019 označil album Čekání na Toma kytaristy Viléma Spilky. Koncepční CD obsahuje autorskou tvorbu, inspirovanou zčásti světem dětí a dětskými písněmi. „Album věnované chlapci s poruchou autistického spektra má silné mimohudební sdělení, věřím ale, že pro naše panelisty bylo zásadní celkové hudební zpracování, kvalita zvuku i originální kompoziční nápady brněnského kytaristy,“ vysvětluje Vidomus.

Na druhém místě ankety se umístilo album skupiny Vertigo a třetím oceněným je kapela Muff, která si třetí příčku vysloužila za novinku Fatalust.

Kromě řady spíše mainstreamových alb Vidomus dále podtrhnul komornější mezižánrové projekty (např. Sně Beaty Hlavenkové, Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet), silný proud volné improvizace (např. KIAP, Phoenix, NOCZ) nebo swingové reminiscence (Original Vintage Orchestra). Podle něj loni vyšla také celá řada povedených reedic starších jazzových alb.

Dvaatřicetistránkový katalog vydaných alb distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si jej mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde. O tištěné vydání si mohou napsat na email jazz@rozhlas.cz. Držíme i jazzmanům v této těžké době palce.

Vítězové ankety Česká jazzová sklizeň 2019

1. místo: Vilém Spilka Quartet – Čekání na Toma (Indies Happy Trails)

2. místo: Vertigo – Daleko (Animal Music)

3. místo: Muff – Fatalust (Polí5)

Tagy Vilém Spilka Vertigo Muff

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY