Přejít k hlavnímu obsahu
Jary Tauber -

Jary Tauber ft. Petr Janda: Tolikrát

Už jako malý kluk jsem rád a často poslouchal kapelu Olympic. Když jsem vzal pak poprvé kytaru do ruky, jedno z prvních sól, které jsem si sám odposlouchal a zahrál, bylo z písně Snad jsem to zavinil já od Olympicu. Už tehdy jsem tajně snil, že bych se mohl třeba jednou s Petrem Jandou setkat.

Jak jsem se ale dostal ke společné písní s jednou z největších ikon české hudební scény? Celá cesta má počátky na Konzervatoři Jaroslava Ježka, na kterou jsem se dostal ve svých šestnácti letech. Ještě před začátkem svého studia jsem věděl, že na této škole učí právě Petr Janda. Hned v prvním ročníku jsem dostal nabídku, zda bych nechtěl navštěvovat nad rámec mého rozvrhu hodiny právě s Petrem, jelikož se mému profesorovi na kytaru zdálo, že máme s Jandou podobný pohled na hudbu.

Po úspěšném absolvování Konzervatoře jsme s Petrem občas začali vystupovat příležitostně na akcích v ČR. Měl jsem velkou radost, když mi přišla nabídka vyrazit s ním na společné turné ve dvojici po západní části USA, což byla pro mě asi jedna z největších hudebních škol. Úžasné bylo, když se tato nabídka opakovala a mohl jsem s Petrem vyrazit ještě do Austrálie, Nového Zélandu a do východní části USA. Právě na těchto šňůrách mi Petr vnukl myšlenku, že bych se měl zaměřit i na svoji sólovou tvorbu. A už tehdy mi v hlavě začaly šrotovat myšlenky o společné písni s Petrem.

V roce 2020 jsem tak opustil všechny svoje kapely a projekty a začal se soustředit na svou sólovou dráhu. O rok později jsem se rozhodl, že začnu připravovat první debutovou desku, na které by bylo skvělé, kdyby se objevila i právě společná píseň s Petrem. Moje vize byla taková, že píseň musí být rocková a postavená na nosném kytarovém riffu. Jednoho dne mě ve studiu u Ondry Žatkuliaka napadl riff, na kterém jsme postavili muziku, a první demo bylo na světě.

Necítil jsem se na to, abych píseň textoval, ačkoli jsem vizi měl, ale věděl jsem, že vhodnější slova pro tuto píseň najde někdo, kdo má více odžito. Text měl dokonce na stole téměř půl roku jeden velmi známý textař, nicméně si s tím nevěděl rady. Nakonec jsem oslovil Lukáše Korandu, který již nějaké texty pro Petra napsal. Lukáš se tohoto úkolu zhostil skvěle, když se mu podařilo napsat skvělý text za pár hodin. Měl jsem velkou radost, když se Petrovi song zalíbil, ale pochopitelně jsme museli kvůli němu pár věcí upravit.

Píseň je o lásce k hudbě napříč generacemi. Jak plyne už názvu písně Tolikrát, kolem muziky se děje tolik věcí, které se neustále opakují. Ve výsledku nezáleží, jestli je muzikantům dvacet nebo sedmdesát. Hudební svět je prostě životní styl.

Máte vlastní zkušenost spolupráce s člověkem, k němuž vzhlížíte? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Jary Tauber Petr Janda

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jary Tauber
Zpěvák, kytarista a skladatel. S frontmanem  kapely Olympic Petrem Jandou jsem kromě společného hraní v Čechách odjel i několik zahraniční turné, po USA, Austrálii či Novém Zélandu. Jako autor hudby se podílím na dětském projektu Karol a Kvído Karoliny Neuvirthové Gudasové. Od…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY