Přejít k hlavnímu obsahu
Členové Stenforsovic rodiny si užívají společné chvíle a svou pohodovou náladu přenáší skrze písně i na posluchače. | Foto: Marko Rantanen
Členové Stenforsovic rodiny si užívají společné chvíle a svou pohodovou náladu přenáší skrze písně i na posluchače. | Foto: Marko Rantanen
Petr Adamík - Pá, 26.08.2022 - 12:00

Jan Stenfors se vrátil na hudební scénu rodinným albem

Bývalí členové Hanoi Rocks během uplynulého roku postupně vydávali svá sólová alba. Nejdříve loni v září přinesl svůj sólový debut basák Sami Yaffa, následován zpěvákem Michaelem Monroem a před měsícem kytaristou Andym McCoyem. Několik týdnů před McCoyem se však celkem nepozorovaně vytasil s novou nahrávkou i druhý kytarista Jan Stenfors, svého času známý jako Nasty Suicide. Ten po dlouhých letech připravil zajímavé, rodinné album.

Stenfors se v devadesátých letech odporoučel z hudební scény a věnoval se studiu a práci coby farmaceut. Tu a tam se objevil na pódiu, ale záři reflektorů už vyloženě nevyhledával. O to větším překvapením Family Album je.

Jak už název napovídá, jde o rodinné album, a to doslova. Jan Stenfors zapojil do procesu svou ženu, dceru, otce a další členy svého klanu, v jejichž žilách zcela evidentně koluje muzikantská krev. Na příjemné nahrávce předvádí upřímný rock'n'roll s prvky blues či country.

XStopia začne bluesovou vyhrávkou se starým „plechovým“ zvukem, načež se píseň rozhoupe v temnější barovou záležitost. Rocková Friends má v sobě atmosféru, jakou můžeme znát ze Stenforsova období s projektem Cheap & Nasty. Stenforsovi si písněmi dělají radost, cestují po různých žánrech, přičemž odrazovým můstkem je vždy blues rock.

Z country klasiky Folsom Prison Blues od Johnnyho Cashe udělali šlapající hard rock a paradoxně v ní je Stenfors nejblíže tomu, co před čtyřmi dekádami provozoval s Hanoi Rocks. Tahle deska ale není o tvrdších písních a lépe z ní vycházejí spíš pomalejší, jemnější kousky, jako třeba baladická Then It's Gone, pohybující se někde mezi Rolling Stones a Tomem Pettym. Z řady pak asi nejvíce vybočuje další cover, jazzová Sweet Sue.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Nečekejte nic ostrého, ani nic, co by vám vyloženě vyrazilo dech. Album je klidné a velmi osobní. Stenfors na začátku roku prozradil, že bojuje s rakovinou prostaty, na albu se tak dostane i k tomuto tématu (Chemo Brain). Členové Stenforsovic rodiny jsou naladěni na stejnou vlnu, spojuje je nefalšovaná láska k muzice, užívají si společné chvíle a svou pohodovou náladu přenáší skrze písně i na posluchače.

Stenfors - Family Album

Stenfors – Family Album

Rolling records, 39 min.

70 %

Tagy Stenfors Jan Stenfors Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY