Přejít k hlavnímu obsahu
Kreativita se nedá vymačkat bez fyzické námahy, míní Dana Schechter z Insect Ark | Foto: Rennie Elliot
Kreativita se nedá vymačkat bez fyzické námahy, míní Dana Schechter z Insect Ark | Foto: Rennie Elliot
Radek Pavlovič -

Jak vymýtit amatérismus z české hudební scény #2: lekce pracovitosti

Jak pracovat na svém hudebním projektu? Jak ho rozvíjet a tím posouvat sám sebe? Zalézt do zkušebny a makat. Zní to banálně, v českých poměrech to ale má smysl připomínat.

Tohle není glosa vynálezce a majitele pravdy, který by chtěl českých hudebníkům adresovat silná slova o tom, že jsou líní. Nejsou. Skutečnost samozřejmě není černobílá. Není to tak, že by se česká hudební scéna flákala, zatímco za hranicemi muzikanti na sobě dřeli. Ale pár maličkostí občas připomene, že tuzemská hudba v tomhle ohledu ještě klopýtá. Ďábel i profesionalita se prostě skrývá v detailu.

Před časem jsem potkal pár talentovaných muzikantů z Česka. Mají spolu kapelu, která má ambice. Oprávněně. Protože dotyční rozhodně umí hrát, tvoří zajímavou hudbu, mají kontakty a relativně hodně odehráno i v zahraničí. Zdá se, že mají nakročeno velmi dobře. A přesně v tenhle moment si řekli, že není potřeba tolik zkoušet, možná snad i opustí zkušebnu, protože přece umí hrát a celý projekt se hýbe a roste stejně organicky. Změnili fungování kapely tak, že si posílají nápady už jen na dálku a kvalitu materiálu prověří na víkendovém soustředění jednou za čas. Ačkoliv jsou všichni z jednoho města.

Vzpomněl jsem si při té příležitosti na Danu Schechter, frontwoman její vlastní kapely Insect Ark a momentálně i baskytaristku legendárních Swans. Za tři dekády trvající kariéru prošla řadou zajímavých projektů, ať už jde o Angels of Light (opět lidé ze Swans) nebo Bee And Flower. Měl jsem tu příležitost s ní strávit delší čas a nahlédnout do jejího vnitřního vesmíru. Možná za to může tvrdá škola od Michaela Giry (hlavní mozek Swans i Angels Of Light), ale Dana ve své vlastní hudbě, kterou tvoří v Insect Ark, nenechává nic náhodě. Chceš se někam dostat? Dril a zase jenom dril, jak říká.

Insect Ark jsou primárně způsob jejího uměleckého vyjádření. Je to „koníček“, který ji neživí. Přesto všechno kolem kapely bere smrtelně vážně a přistupuje ke všemu zodpovědně a profesionálně. S hudebními nápady pracuje každý den, ukládá si je a pak si vyhradí obvykle 14 dní, kdy se jednotlivým motivům věnuje klidně i osm hodin denně. Vezme si volno v práci, aby se mohla plně koncentrovat jen na svou hudební práci. Je to pozoruhodný přístup, který ještě zesiluje před nahráváním ve studiu nebo před turné. To pak piluje materiál společně s bubeníkem několik hodin denně do úplného vysílení, dokud to není precizní. Dana Schechter je talentovaná, ale také tvrdě pracující. Kreativita se nedá vymačkat bez fyzické námahy, jak se mi kdysi zmínila. Cesta prostě začíná ve zkušebně.

Vím, že jsou to jenom detaily, ale když budeme vnímat i je, možná se posuneme o něco dál. Nebojte se diskutovat na radek.pavlovic@frontman.cz.

Autor glosy pracuje pro hudební kancelář SoundCzech. A pozor, na 7. 6. od 19.00 připravujeme Frontman live stream: Jak vymýtit amatérismus z české hudební scény, který bude rozvíjet právě tyto glosy. Zúčastní se ho hudebníci Terezie Kovalová a Filip Vondrášek a hudební novinář Petr Frinta.

Tagy Jak vymýtit amatérismus z české hudební scény SoundCzech Insect Ark

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Radek Pavlovič
Znám lidi, co znají jiný lidi. Dělník kultury, co zpovídá jiné dělníky kultury. Mnoho let na trase novinařina, PR, marketing a hudba. Mám za sebou propagaci čtyř ročníků festivalu Brutal Assault a stovky koncertů pod značkami …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY