Přejít k hlavnímu obsahu
Úkol: naučit se texty
Úkol: naučit se texty
Vít Vojík -

Jak si rychle a spolehlivě zapamatovat text songu?

Neustálý poslech originálu? Nebo snad zpěv karaoke verze? Oboje dost zdlouhavé a nespolehlivé řešení, druhá možnost alespoň nechává volný průchod tvojí kreativitě z hlediska frázování. Však i cover verze do jisté míry nabízí prostor pro vyjádření osobnosti zpěváka právě skrz styl přístupu k frázím. Jaký je ale ten rychlejší alternativní způsob?

Na stagi chceš působit spontánně, ale když přijde do tuhýho, chceš se mít o co opřít. To prostě chceš. A tahle metoda tě podrží. Paměťové techniky nejsou pro svět žádnou novinkou, ale pro tebe by jí být mohly. Jedná se o přístup k zapamatovávání věcí mimo jiné pomocí příběhů, mnemotechnických pomůcek a asociací. Díky nim si člověk fakt může zapamatovat daleko víc věcí a to relativně rychle. Chytlo tě to? Další informace najdeš třeba tady, ale teď už přímo k jádru pudla.

Hledej v songu příběh
První poslech originálu je samozřejmá věc, pochytíš „feeling“, můžeš zkusit pochopit smysl (pokud song nějaký má) a odhalit příběh. Všechno má svůj příběh. Díky němu může jít zapamatování textu snadněji. Popisují-li slova určitou scénu, je dobré si ji ke slovům vizualizovat, představovat, jak kdybys četl knížku. Když zpíváš, zkus v dané situaci být v představách, zkus se vžít do role.

Paměťové techniky

Nadhled a podobnosti
Zkoukni schéma. Mainstream většinou střídá sloku, refrén a někde to proloží bridgem. Nic složitýho, tak ale koukej, ať víš, kde ten bridge přesně je. Pokud se nějaká část textu ve skladbě opakuje s mírnou obměnou, máš o práci méně. Stačí si jen zafixovat pořadí změn a případně změny propojit s příběhem, který v průběhu songu sleduješ. Na férovku si ale musíš ujasnit, kde se co jak mění a proč. Jinak se to prostě bude plíst, ať chceš nebo ne.

Přistupuj k textu jako autor
Pokoušíš-li se o nějakou autorskou tvorbu, bude to pro tebe lehčí. Častokrát autor dojde ke slovům díky asociacím. Třetí sloka v songu Cudzinka v tvojej zemi obsahuje slova jako „nebezpečí“, „zákeřná“, „had“. To se dá krásně všechno schovat pod jednu představu a zapamatovat si pocit, téma třetí sloky a to „nebezpečí“.

Fotografická paměť
Máš ji? Tak máš i půlku hotovou. Zvlášť pokud nejsi línej nebo líná si text skladby opsat. Ručně. Na papír. Fakt se to nedá srovnat s datlování do „kompjůtru“. A je to perfektní i pro vlastní tvorbu. Co je víc trapný než zapomenout vlastní myšlenky? A že to po sobě pak nebudeš moct přečíst se přičte k tvému dobru. Hůře čitelný text dává mozku víc zabrat, a tím spíš se zamyslíš nad jeho významem.

Opakovat, opakovat, opakovat
A výsledek? V klidu se můžeš naučit několik songů za den. Pokud po tom teda toužíš nebo máš druhý den záskok. Jen je podstatné si daný song zopakovat ještě ten den a určitě den následující, za týden a furt dál. Jinak se zvyšuje riziko, že zapomeneš nejen text, ale hlavně pomůcky, které se ti podařilo se skladbou spojit.

Hodně štěstí s aplikací tipů a dej vědět do komentářů, jak to šlo.

Tagy jak na to zpěv texty

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Vojík
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu osmým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY