Přejít k hlavnímu obsahu
Floex opět objevoval neuvěřitelné možnosti zdánlivě jednoduchého materiálu | Foto: Jirka Libánský
Floex opět objevoval neuvěřitelné možnosti zdánlivě jednoduchého materiálu | Foto: Jirka Libánský
Jan Hamerský -

Jak Floex lepí hudební kulisy? Přeptejte se na dětském hřišti

Vyrobit pro hru dobrý soundtrack je řemeslo, které Floex a další šikovní hračičkové sem tam povýší na umění, a aktuálně také jeden z pár způsobů, jak se živit hudbou. Proto, když už mu zvukový otisk papírových kulis brzy vyjde i na vinylu, se Tomáši Dvořákovi podíváme pod prsty, jak ho vlastně lepil.

Brouzdání po netu se omezení pohybu příliš netýkají a stejně se herní průmysl mění. Vývojář Tomasz Ostafin zjevně měl virtuality dost už dlouho před pandemií. Než svůj herní debut začal animovat, šest let ho vystřihoval z papíru. Nás ale víc než útěk Papeho a Tury z květinového žaláře, na který dotírají ohnivá monstra, bude zajímat soundtrack. Složil ho Tomáš „Floex“ Dvořák, který se na doprovázení hrátek s mechem, klacíky a zbytky Merkuru vyloženě specializuje.

Už jako malé Floex dítě neustále žasl, když objevoval neuvěřitelné možnosti zdánlivě jednoduchého materiálu, a nyní se takové momenty snažil co nejvěrněji zhudebnit. Aby do hudby dostal co nejvíc fyzičnosti, upřednostnil před polotovary z hudební banky živé nástroje a hlavně lidi, kteří je mistrně ovládají, Evu a Tomáše Jamníkovi. Manželský pár virtuózů z houslí a violoncella vyloudí cokoliv i bez not. Partitury bez mrknutí oka nahradí fotkou vlaštovek na drátech nebo kamínků na hřišti. I proto duet piána se smyčci působí rozpustile, vzdušně a prostě.

Zároveň skladby připomínají něco, co by absolvent konzervy popsal jako „otevřená kompoziční struktura“. Motivy k sobě viditelně doléhají a vzájemně se rozhýbávají. Jako by si Floex šetřil práci a zabíjel dvě mouchy jednou ranou. Přehledně uspořádané skladby nenuceně plynou. Jejich jemně seřízená mechanika na chvíli zaujme. Pořád ale prim hraje příběh a ne hudební ekvivalent jevištní mašinérie, která vytváří kýženou atmosféru. A kdyby přeci jen někde něco drhlo, je hned slyšet, co je třeba honem rychle spravit.

Co na albu oceníte jako muzikanti?

Až si zase ratolest vzpomene, že si chce hrát, nebo přitáhne vystřihovánku, když vám zrovna utíká práce, hned neodmítejte. Větší ztrátou je přece přijít o možnost zachytit všechny ty úžasné nápady. A pokud děti nemáte, aspoň si je na chvilku půjčte. Načerpáte inspiraci a uděláte dobrý skutek.

Floex – Papetura

Floex – Papetura

Minority Records, 2021, 36:35

80 %

Tagy Recenze alb Floex Hidden Orchestra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY