Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 12.11.2019 - 08:00

Jackson Pro Series Monarkh SC Ash EB CA: toxický monarcha

Na kytaře visel štítek. Látky, které nástroj obsahuje podle propozice 65, která je kontroverzní i v domovské Kalifornii, mohou být karcinogenní a způsobovat neplodnost. Že by grafit, kterým je vyztužený krk, pocházel z Černobylu? Byla by to pikantérie, která k Monarchovi a až toxicky maskulinnímu thrashi vyloženě sedla, ale spíš bych si vsadil na jasanovou dýhu, která mi dost zavání.

Hmatník má proměnlivý rádius od dvanácti palců pod nultým pražcem po šestnáct u těla, čím aspoň na papíře zdůrazňuje rychlost. Změny zakřivení bych si však bez nápovědy sotva všiml. Nástroj se totiž chová jako obyčejný Jackson. Po pražcích běžící prsty mají solidní odpich, lepený spoj krku s tělem je krásně zaoblený, ale i takový komfort dost bledne vedle RG od Ibanezu nebo Sterlingy od Music Mana. Nijak ho nezlepšuje ani jinak stylové značení poloh s všeříkajícím názvem Ghostfins: i když se na černém ebenu objeví, těžko uvěříte, že tam bylo. Navíc výřez na zadní straně dolního rohu těžko slouží k něčemu jinému než odlehčení těla.

Ještě rozpačitější jsem byl ze skladby korpusu. Buď jasan, nebo javor, ne obojí. Jestli humbuckery od Seymour Duncana, JB a '59, přidávají příjemný lehký vintage nádech, přes dýhu z jasanu na mahagonovém těle s javorovým topem není slyšet. Respektive těžko poznáte rozdíl mezi Pro Monarkh SC Ash EB CA a sesterskou (a stejně drahou) SCQ EB AB, která má obyčejnější top z výběrového obláčkového javoru.

Zřejmě v indonéské továrně zrovna vyhmátli „umrtvený“ kus, který byl blíž koruně stromu. Obzvlášť se to týká plochého čistého zvuku, tradiční slabiny většiny Jacksonek. Možná proto snímače nelze rozpínat a musíte si vystačit s dvěma volume a clonou. Nicméně zkreslený zvuk hnětá příjemně, máte-li po ruce slušný aparát. Zásadní námitky nemám ani proti zpracování nástroje.

Jackson Pro Series Monarkh SC Ash EB CA prostě lépe vypadá než hraje a je to v jádru průměrný nástroj. Kupujte pouze, pokud vám už chorobný design učaroval a nenecháte si to vymluvit.

Tagy Jackson Jackson Pro Series Monarkh SC Ash EB CA

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY