Přejít k hlavnímu obsahu
Šílený rockový cirkus Jacka Whitea má pro letošek zelenou. | Foto: FB umělce
Šílený rockový cirkus Jacka Whitea má pro letošek zelenou. | Foto: FB umělce
Martin Hošna - Po, 02.05.2022 - 12:00

Jack White pokračuje ve svém divokém experimentování

Předchozí deska Jacka Whitea Boarding House Reach z roku 2018 vyvolala v leckterém posluchači dojem bezuzdného muzicírování, v němž se jako výborný eintopf mísil rock, rap, funkové riffy a šílené mezihry. Pokračování v podobě Fear Of The Dawn pak zvukové hranice posouvá ještě dál.

Ne náhodou vypadá Jack White na promo fotkách jako Joker. Jen šílenec totiž dokáže zkomponovat desku tak jako on. Mix digitálních a analogových výstupů, elektronické zvukové koláže, tvrdé kytarové fuzzy riffy – to vše nabízí hned v první skladbě Taking Me Back. Jako kdyby Jack opravdu posluchače lanařil zpět do dob, kdy Captain Beefheart lámal na padrť rock'n'roll Beatles či Rolling Stones. Kralují tu tu nasekané syntetické pazvuky, rytmické kejkle a power rock ze 70. let. Král zvukových barev míchá další triky jak z minulých dekád, tak ze současné moderny.

Ve The White Raven zazní freestylový saxofon a industrializace tu jde po krku zažitým módům a postupům. Totéž nabízí skladba Hi-De-Ho, která se klaní kresleným Gorillaz. Zároveň ale vzbuzuje pocit, že z téhle srandy šlo vytěžit ještě víc. Maniodepresivní zářez Eosophobia (nemoc, kdy má pacient hrůzu z denního světla) tu má paralelu se současností, kdy se svět potácí v pandemické krizi i ve strachu z jaderného konfliktu. Jack tuto úzkost převtělil do prog funku a math rocku s prvky jazzu. Pálení čarodějných hudebních nauk pak pokračuje ve skladbě That Was Then, This Is Now s garážovou produkcí, ve What's The Trick se vzpomínkou na The Beastie Boys či v Shedding My Velvet, která nás vrátí v čase do něžného osmdesátkového rocku.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jack White si natočil všechny party sám. Kytarové efekty, vrstvené vokály, staré hammondky i moderní syntezátory  to vše podmíněno bláznivými lyrickými tématy o rozbitých mezilidských vztazích jen umocňuje zuřivost a žánrovou neukotvenost alba. To je možná jen předzvěstí toho, co bude následovat. Jack ohlásil totiž na letošní rok hnedle dalšího následovníka. Šílený rockový cirkus má tedy pro letošek zelenou.

Jack White - Fear of the Dawn

Jack White – Fear Of The Dawn

Third Man Records, 40 min.

80 %

Tagy Jack White Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY