Přejít k hlavnímu obsahu
Undiscovered dokazuje, že Král měl obří talent, který možná jen v poslední dekádě zanedbával | Foto: Warner Music
Undiscovered dokazuje, že Král měl obří talent, který možná jen v poslední dekádě zanedbával | Foto: Warner Music
Martin Hošna - St, 03.02.2021 - 12:00

Ivan Král se loučí se světem podruhé, opět něžně a melancholicky

Druhé posmrtné album Undiscovered vychází skoro na rok přesně, co do hudebního nebe odešel zřejmě nejúspěšnější  kytarista a songwriter Ivan Král. Půlhodina poklidného newyorského rock´n´rollu jen ukazuje, že krásných písní měl (a možná ještě má) v šuplíku přehršle.

Album obsahuje celkem devět písní, které si Ivan Král sám zahrál, natočil a zprodukoval. Otázka je, proč Cindy Hudson, vdova po muzikantovi, během sestavování této kolekce neoslovila další muzikanty, kteří by písním vdechli další hudební nápady a mohli rozvíjet Králův charismatický bigbít. Skladby jsou prezentovány ve svém původním aranžmá, bez žádných kudrlinek nebo producentských zásahů. Možná v tom tkví ale krása odkazu hudebníka, který stál u zrodu undergroundové scény v New Yorku na počátku sedmdesátých let.  

Písničky v jednoduchém tempu jemně promlouvají, sem tam bluesrockově duní, zarytě se drží svého koridoru, v kterém Král v minulosti nejvíce exceloval s Patti Smith, Iggym Popem, Johnem Calem, Ms. Smith, Johnem Waitem čí Noelem Reddingem, bývalým spoluhráčem Jimiho Hendrixe. Nečekejte ale hity a la Dancing Barefoot, kterou později opěvovali U2, Pearl Jam či Simple Minds.

Otvírák Talk To Me by si s přehledem mohli vypůjčit Rolling Stones. Hřímající rytmika, energická kytara spolu s ostrým punkovým vokálem tu kraluje ve své syrové poezii. Ta ukáže svoji druhou tvář v dalších písních. Král tu vzdává hold Bobovi Dylanovi, zve nás na melancholickou hard rock road (bravurní Fell For You), v níž nechybí ani balady. Ve Where Did I Go má hlavní slovo akustika, která spontánně a snově ukolébává. Album Undiscovered jen dokazuje, že měl Král obří talent, který možná v poslední dekádě zbytečně zanedbával.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kombinace bluesrockových beatů, punkových akordů, ale i automatických bicí ukazuje práci matadora newyorské rock´n´rollové scény. Král není bůhvíjaký zpěvák. Je to hlavně písničkář, bez něhož by nejenom sedmdesátky a osmdesátky, ale i naše devadesátky byly mnohem chudší.

Undiscovered

Ivan KrálUndiscovered

Warner Music, 2021, 31:55

70 %

Tagy Recenze alb Ivan Král
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY