Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař -

IDORU P-1: Přehrávač v podobě pedálu může zachránit váš koncert

Mnohým z nás se to už určitě stalo – aparáty a pedalboardy jsou na svém místě, lampy nažhavené, kabely zapojené, kytary naladěné a jste připraveni zahájit zvukovku před koncertem, když tu náhle... laptop, ve kterém máte uložené samply, hacking tracky a nebo světla, neběží tak, jak by měl. V ideálním případě pomůže restart, ale může se taky stát, že vaše zařízení bude vyžadovat aktualizaci. Jen si to představte! Jste na festivalu, na zvukovku máte kolikrát málo času, jste ve stresu a náhle tohle. V tu ránu se vám vaše hudební sny pomalu bortí před očima. Dokáže tuhle noční můru vyřešit podlahový efekt Idoru P-1? To si řekneme v následující recenzi.

Uživatelé operačního systému Windows se s tím určitě někdy setkali, ale v pár případech si hlavu postavilo i zařazení s oním nakouslým jablkem. Pravdou je, že většina počítačů není úplně stavěna na zacházení, kterému jsou po většinu koncertních tours vystavena. Když pomineme to, že od nich často chceme nadpozemské výkony, občas se i stane, že takovéto zařízení schytá i hezkých pár ran během vybalování, balení a nebo prostě během přejezdů mezi koncerty. To vše se na něm prostě v nějakou chvíli projeví – vždyť se přeci jen jedná primárně o nástroj každodenní kancelářské práce.

No jo, jenže co s tím, řeknete si. Alternativ moc není. Různá samplovací zařízení jsou sice hezká, ale často poměrně limitující nebo moc drahá. A co kdybych vám řekl, že existuje něco, co není drahé, je to docela jednoduché na ovládání a výpočetního výkonu to má na rozdávání? Pravdou je, že takovéto zařízení mám právě na stole před sebou.

Idoru P-1

Idoru jako odolný středobod

O co se jedná? Za Idoru stojí parta berlínských designerů a inženýrů, kteří si dali za úkol dodat hudebníkům zařízení, díky kterému budete mít veškeré samply, hacking tracky, ale i například světla na jednom místě jako v laptopu, ale které bude tak odolné, že snese veškeré ty násilnosti, kterými si během tour každý takový přístroj projde. Jestli je druhý úkol splněn, ukáže až čas, ale první úkol se po bližším ohledání a seznámení zjevně splnit podařilo.

Idoru P-1 je až překvapivě kompaktní audio a midi přehrávač v podobě podlahového pedálu, který je vytvořen hudebníkům přímo na míru. Hned po vybalení se nabízí myšlenka, že se rozhodně musí vývojářům nechat, jak bytelně pedál vypadá. Bytelně a až překvapivě jednoduše – na spodní vyvýšené části se nachází tři switche, dále je zde hezky čitelný display, dva knoby a tři blikající tlačítka. To je vše. V balení pak najdeme SD kartu pro update firmware a samozřejmě adaptér.

Idoru P-1

Všechny stopy pod pantoflem

A jak to celé funguje? Neuvěřitelně jednoduše! Nejdříve si ze stránek výrobce stáhnete jednoduchou aplikaci, do které snadno přetáhnete svoje soubory ve formátu wav. Aplikace je minimalistická a přehledná. Můžete do ní importovat jednotlivé stopy, mixovat je a přiřazovat k jednotlivým výstupům, které se nacházejí na horní straně. Výstupů je celkem šest a každému můžete udělat mix přímo na míru. Na výběr máte i speciální mix pro sluchátkový výstup, takže můžete například bubeníkovi poslat jeho vlastní mix, nezávislý na ostatních stopách a rovnou s klikem.

Takhle si připravíte celý setlist, kde si můžete pojmenovat jednotlivé tracky a také si upravit jejich pořadí. Jakmile budete se vším spokojeni, kliknete na tlačítko importu do zařazení P-1. Pak jen vyjmete SD kartu a vložíte jí do zařízení. Tak, a teď máte všechny tracky v pedálu a tím pádem všude sebou. Pro pohyb mezi jednotlivými loopy můžete použít buď nášlapné switche, nebo tlačítka vedle displaye. Idoru P-1 disponuje také MIDI vstupem a výstupem, takže ho můžete použít i na ovládání drum machinu nebo světel.

Idoru P-1

Smysluplné a přehledné ovládání

Idoru P-1 je do jisté míry přelomový pedál – nikoli co se týče funkcí, ale tím, jak jednoduše ovladatelný je. Někdy při zkoušení takhle komplexní věci pocítíte frustraci, když se vám něco nedaří i přesto, že hned vedle máte otevřený tlustý manuál. U tohoto pedálu se mi to nestalo ani jednou. Všechno tak nějak dávalo smysl a velmi tomu napomáhala i celková přehlednost. Tady se prostě snad ani nemůžete nikde splést.

Stane se Idoru P-1 novou klasikou na poli hudebního gearu? To ukáže až čas. Potenciál na to ale rozhodně má.

Tagy recenze techniky IDORU P-1

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY