Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Ibanez vs. Jackson: superstraty

Bílé signature superstraty Ibanez JS140 WH a Jackson Adrian Smith Signature SDX MN SW mají společné víc než barvu. Oba jsou vystrojené dvojzvratným tremolem a skvěle se hodí pro tvrdou hru. Který z nich má ale navrch?

Základ je obdobný. Tělo pouze z lipového dřeva. Chybí vršek, který by charakter zvuku lehce dotvářel. Stratu podobnější Jackson se víc pronese, bohužel sustain tomu neodpovídá. Ve prospěch Ibanezu hraje i pohodlnější tvar.

Rozhodování, který krk je lepší, už je těžší. Přestože Ibanez vsadil na užší palisandrový hmatník, zatímco Jackson na širší javor, komfortní a rychlé jsou oba stejně. Dokonce i rozdíl ve zpracování je v podstatě zanedbatelný, třebaže Satrianiho Ibanez je o deset tisíc dražší. Použitá dřeva spíš promlouvají do zvuku a i tady spíš než jejich kvalita rozhodují hráčovy preference. Komu víc sedí sevřenější a průbojnější zvuk, zvedne ruku pro Ibanez, kdo raději fenderovskou zpola vypitou flašku, vybere si opačně. V podstatě je to jiná variace věčného dilematu mezi Gibsonem a Fenderem.

Ani mezi uzamykatelnými ladicími mechanikami a přístupy ke strunám není výraznější rozdíl. Chcete-li se dostat ke kamínkům, je nutné oba kryty odšroubovat. Obě tremola jsou stabilní. Snad jen Floyd Rose je odolnější vůči potu.

Vcelku vyrovnané klání rozhodují až snímače. Jacksonova tovární sada totiž v mezipolohách trpí na starou bolest všech fenderů – bzučení. Osobně to sice považuji za polidšťující nedostatek, pořád ale jde o výrobní vadu, k níž u ibanezovské sady humbucker a zmenšený humbucker tolik nedochází. Po započtení rozpínání, tedy jedné zvukové možnosti navíc, už je tedy vítěz jasný.

Jackson však proti o dvě třídy vyšší řadě Ibanezu obstál se ctí. Dáte-li mu ještě jednu šanci a taky lepší snímače, příští kolo už by mohlo skončit remízou. Přimlouval bych se za AlNiCo DiMarzio upravené pro hi gain. To by byl teprve pořádný hukot.

Tagy Ibanez Jackson Ibanez JS140 WH Jackson Adrian Smith Signature SDX MN SW

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY