Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Po, 25.09.2017 - 09:00

Ibanez T30II: oblíbený trubadúr v novém hávu

Komba pro akustické kytary ze série Troubadour se svého času těšila velké oblibě. Jejich hlavní výhodou byla především nízká cena, snadné ovládání a únosná váha. To vše najdete i u jeho nástupce, komba Ibanez T30II a nechybí ani nějaké to plus navíc.

Jak to vypadá?

Oproti původnímu modelu Ibanez T30, který byl kvůli lepšímu zvukovému vyzařování podepřen celkem nevzhlednou (byť skládací) kovovou nožičkou, je Ibanez T30II zkonstruován tak, aby bylo dosaženo optimálního vyzařování již samotnou konstrukcí komba. Jeho přední stěna nesoucí 8" reproduktor a výškový tweeter je tedy zkosena a mírně zaoblena. Hrubá průzvučná tkanina působí dostatečně odolně a její krémová barva příjemně kontrastuje s hnědou koženkou, kterou je potažena skříň komba. Kombo je uzavřené konstrukce a jeho stabilitu zaručují čtyři masivní gumové botky.

Pohledem na ovládací panel, který je umístěn na horní straně komba zjistíme, že kromě akustické kytary (či jiného akustického nástroje) můžeme do Troubadoura zapojit i mikrofon, což ocení určitě řada nejrůznějších pouličních muzikantů či umělců vystupujících sólově. Výkon komba činí 30 wattů a to je dostatečné nejen pro cvičení či do zkušebny, ale i pro mnohá klubová pódia.

Na ovládacím panelu nalezneme zleva nástrojový vstup a k němu příslušné potenciometry Bass, Treble a Volume. Dále následuje XLR vstup pro mikrofon a k němu opět ovladače Bass, Treble, Volume. Následuje tlačítko spouštějící Chorus (přiřazený k nástrojovému vstupu) a ovladač jeho úrovně, dále tlačítko spouštějící Reverb (ten je přiřazen k oběma vstupům) a samostatný ovladač jeho úrovně pro každý vstup. Nechybí zde ani vstup AUX pro připojení Mp3 či jiného audio zařízení a konečně ovladač Master pro celkovou výstupní hlasitost. Tlačítko On/Off nalezneme na zadní straně komba spolu se vstupem pro napájecí kabel a s linkovým výstupem umožňujícím poslat zvuk přímo do mixu.

Model T80II...

Jak to hraje?

Jednoduché ovládání přímo vybízí ke stylu plug and play - tedy zapoj a hraj. Zapojuji tedy elektroakustickou kytaru – a jak je mým zvykem, nastavuji nejprve korekce "narovno". Zvuk je jasný, vyrovnaný a dynamicky bohatý. Zkouším tedy trochu laborovat s korekcemi a téměř všechny – rozumné – polohy nastavení jsou bez problémů použitelné. Ani vyšší hlasitosti nezahlcují reproduktor, basy stále znějí konkrétně a výšky neřežou do uší.

Zkouším přidat efekty. Chorus je spíše jemnějšího charakteru a i při extrémním nastavení neprzní zvuk, což je další plus tohoto komba. Nástrojový reverb zní příjemně, vyváženě a s vcelku přirozeným dozvukem. Extrémní poloha reverbu sice zní na můj vkus až trochu strašidelně, ale někomu se právě tohle může líbit.

Ještě v rychlosti zkouším zapojit i mikrofon, a ač nejsem zrovna kovaný zpěvák, je zvuk z mého pohledu čistý, přirozený a zřetelný. Díky samostatným korekcím není problém oba kanály zvukově vyvážit, barevně sladit a následně upravit celkovou hlasitost pomocí potenciometru Master.

Kombo se dobře prosadí i v nepříliš hlučné kapele a komu by bylo 30W přeci jen málo, má možnost sáhnout po 80W modelu, který kromě vyššího výkonu disponuje ještě nějakou tou přidanou hodnotou v podobě širších možností nastavení. A kdo naopak potřebuje akustické kombíčko jen pro pokojové hraní, může sáhnout po 15W modelu. I tento model nabízí kromě nástroje možnost připojení mikrofonu, byť je samozřejmě nutné oželet některé funkce, jako např. reverb.

Jediný limit této nové řady "trubadúrů" vidím v použití pouze jednoho reproduktoru, a tudíž v mono zvuku. Jinak se jedná o velmi povedené modely, které nejen úspěšně navazují na předchozí řadu, ale v ledasčem ji i překonávají.

Závěr

Ať již patříte mezi ryze akustické hráče, či se k akustické produkci dostanete jen příležitostně, kombo Ibanez T30II vám v obou případech může prokázat velmi dobrou službu. Jeho nevelké rozměry (363 x 263 x 273 mm) a příjemně nízká váha 6,35 kg z něj dělá ideálního společníka na cestách a jeho jednoduché, ale zároveň plně dostačující ovládání s dobrým zvukem zase ideálního parťáka pro váš hlas i nástroj. A cena? Těsně pod hranicí 5 500,- Kč. To už je dostatek důvodů, proč tohle kombo nenechat bez povšimnutí.

Tagy Ibanez Ibanez Troubadour Ibanez T30II
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY