Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Ibanez SRC6MS „Crossover“: basa, nebo kytara?

Mezi letošními novinkami z produkce firmy Ibanez se mimo jiné objevil i netradičně koncipovaný nástroj s označením SRC6MS, kombinující vlastnosti barytonové kytary a basy s krátkou menzurou. Šestistrunný model využívá lety ověřenou konstrukci a estetiku basové série SoundGear (SDGR) a vychází ze starší verze SRC6 Crossover, poprvé představené v roce 2014, od níž se liší především duální menzurou, materiálem hmatníku nebo použitými snímači a kobylkou. Podle dostupných informací by se mělo jednat o jediný sériově vyráběný nástroj svého druhu.

SRC6MS s širokou frekvenční odezvou a oproti standardním šestistrunným baskytarám pohodlnější hratelností tak vychází vstříc jak experimentujícím basistům, tak i kytaristům, kteří chtějí svým těžkotonážním riffům dodat extrémní porci spodních pásem, nebo multiinstrumentalistům, jež využijí potenciál tohoto modelu pro tvorbu basových i kytarových partů.

Proměnlivé menzuře o rozpětí 28.5 až 30 palců odpovídá kobylka typu Mono-rail s roztečemi strun 10.8 mm a samostatnými segmenty, 24 kompenzovaných pražců a dvojice šikmo umístěných snímačů Bartolini BH2. Ty jsou napojeny na elektroniku Ibanez Custom s třípásmovými korekcemi, přepínačem středů (250, 450, 700 Hz), hlasitostí, balancí a spínačem aktiv/pasiv. V pasivním modu přebírá funkci tónové clony potenciometr výšek, šachta pro 9V baterii je zasazena do zadní plochy těla.

Šroubovaný krk lepený z pěti vrstev jatoby a ořechu doplňuje palisandrový dvouoktávový hmatník o radiusu 400 mm s abalonovými orientačními značkami, nultý pražec má šířku 42 mm, pro stavbu korpusu s ergonomicky tvarovaným spojem bylo zvoleno dřevo okoume a ladění zajišťují odlehčené firemní mechaniky ve stylu Gotoh v barvě Cosmo Black. Hybridní verze je z továrny seřízena na struny D'Addario EXL156 (.024/.034/.044/.056/.072/.084).

Ibanez SRC6MS-BLL z edice SR Workshop je dostupný v decentním matném transparentním odstínu Black Stained Burst. O výrobu se postarala indonéská pobočka značky, což se pozitivně projevilo na ceně nástroje. Ta se v evropských obchodech pohybuje těsně pod hranicí 800 eur.

Tagy Ibanez Ibanez SRC6MS „Crossover“

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY