Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 25.09.2015 - 00:01

Ibanez SR1406TEVNF Premium se snímači Nordstrand

První modely baskytar Ibanez série SR se na trhu poprvé objevily už před čtvrt stoletím a stále patří mezi jedny z nejpopulárnějších typových řad, což je pro moderně koncipovaný nástroj, jenž během let nedoznal žádných zásadních změn nadstandardní výkon. Japonský výrobce nyní rozšiřuje nabídku této série o šestistrunnou verzi nesoucí označení Ibanez SR1406TEVNF Premium.

Základem nástroje je průchozí krk složený ze tří vrstev exotického dřeva wenge a dvou kusů odolné bubingy a stabilitě napomáhá také titanová výztuha KTS. Horní a spodní část těla tvoří dvě mahagonová křídla potažená pláty žíhaného javoru.

Na dvouoktávovém krku s tloušťkou 20.5 mm na 1. a 22.5 mm na 12. pražci je nalepen palisandrový hmatník s plochým radiusem 400 mm, 24 pražci medium jumbo a oválnými polohovými značkami z abalonu. Šířka hmatníku na nultém a posledním pražci činí 54 a 83 mm a menzura byla vyměřena na 34 palců.

Hardware v elegantní zlaté úpravě sestává ze špičkové kobylky Mono-rail IV s roztečí strun 16.5 mm a samostatně ukotvenými kameny, což pozitivně ovlivňuje sustain a čitelnost jednotlivých tónů a šestice odlehčených ladicích mechanik Gotoh.

Basa je vybavena skvělými pasivními snímači Nordstrand "Big Single" 6, přezdívanými "Jazz Bass na steroidech", uloženými v pouzdrech typu soapbar a doplněnými aktivní elektronikou Bartolini EQBIIISC upravenou pro použití se snímači Nordstrand. Vypínatelný preamp se skládá z ovladačů basů, středů a výšek a přepínače středových frekvencí (250 nebo 600 Hz). Dva větší potenciometry slouží k nastavení celkové hlasitosti a poměru obou singlů.

Ibanez SR1406TEVNF se stejně jako ostatní nástroje kategorie Premium řadí k nejvyšším sériím vyráběným v indonéské pobočce firmy a je nabízen v transparentní přírodní úpravě Vintage Natural Flat. Cena na americkém trhu se pohybuje okolo 1 550 dolarů.

Pokud nejste vyznavači šestistrunných modelů, tak Ibanez má ve svém katalogu také identicky konstruovanou pětistrunnou variantu SR1405TEVNF nebo klasickou čtyřku SR1400TEVNF, jejíž krátkou ukázku můžete zhlédnout na připojeném videu.

Tagy Ibanez
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY