Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Ibanez RGIF7/RGIF8: kytary s kompenzovanými pražci

Především na technicky orientované hráče používající různé typy podladění míří dvojice nových sedmi a osmi strunných modelů kytar značky Ibanez nesoucích označení RGIF7 a RGIF8. Oba nástroje patřící do série Iron Label využívají technologie kompenzovaných pražců (fanned frets), kterou si v roce 1989 nechal patentovat designér Ralph Novak, majitel firmy Novax Guitars.

Vzhledem k zešikmení pražců, díky kterému nástroj po celé délce hmatníku přesněji intonuje a podobným způsobem posazené kobylce, mají tyto kytary tzv. multi-menzuru. To znamená, že na nejsilnější struně je délka mezi nultým pražcem a kamenem kobylky výrazně delší než na struně nejtenčí.

Oba nástroje jsou vyrobeny ze shodných materiálů a liší se typem snímačů, tloušťkou a rozměry krku a délkou menzury. Jasanový korpus je doplněn šroubovaným krkem s profilem Nitro Wizard složeným ze tří kusů javoru a dvou plátů odolné bubingy a palisandrový hmatník s radiusem 400 mm nese 24 jumbo pražců.

Sedmistrunný Ibanez RGIF7 má na struně H délku menzury 27 palců a na struně e klasických 25.5 palce. Síla krku na 1. a 12. pražci činí 19 a 21 mm. Nástroj je osazen dvojicí aktivních humbuckerů EMG 808X s Alnico magnety.

Osmistrunná verze Ibanez RGIF8 s menzurami 27.2 a 25.5 palce disponuje krkem s rozměry 20 a 21.5 mm (1. a 12. pražec) a šířka v oblasti nultého a 24. pražce je 55 a 80 mm. O přenos zvuku se starají dva humbuckery EMG 909X se stejnými specifikacemi jako u sedmistrunné varianty.

Struny se provlékají skrz korpus přes pevnou kobylku Mono-rail, kde je každý kámen s jeho základnou uchycen v těle zcela samostatně, což příznivě ovlivňuje rezonanci a sustain nástroje. Elektroniku tvoří dvojice potenciometrů hlasitosti a tónové clony a třípolohový přepínač.

Ibanez RGIF7 a RGIF8 budou dostupné v matné transparentní úpravě Black Stained, která hezky zvýrazňuje typickou strukturu jasanového dřeva. Cena sedmičky se má pohybovat okolo 1 000 Euro, za model RGIF8 zaplatíte asi o 200 Euro více. Novinky by měly na evropský trh dorazit pravděpodobně na přelomu září a října.

Tagy Ibanez

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY