Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 17.02.2021 - 00:01

Ibanez RG565 Genesis Collection

V roce 2018 uvedl Ibanez na trh výroční řadu „ergéček“ 550/570 ze série Genesis Collection, připomínající 30 let od vzniku první produktové řady těchto nástrojů. O tři dekády zpět se firma vrací také se vzpomínkovým modelem RG565, jehož poměrně raritní stejnojmenná předloha byla v nabídce firemního katalogu pouze dva roky (1991 – 1992) a mezi skalními fanoušky značky dnes patří k vyhledávaným kouskům.

Krk s tenkým profilem Super Wizard je lepen ze tří kusů javoru proložených dvěma stabilizačními ořechovými pláty, pro stavbu korpusu byla zvolena tradiční lípa a spoj je stejně jako u starších verzí řešen namísto současného AANJ (All Access Neck Joint) klasickým způsobem, tedy pomocí čtyř vrutů uložených přes masivní kovovou destičku.

Javorový hmatník o radiusu 430 mm nese 24 jumbo pražců a polohové značky v barvě těla, do reverzní hlavice v identickém odstínu jsou vsazeny spolehlivé ladicí strojky Gotoh SG38 a s ranými sériemi je shodné i uzamykatelné vibrato Edge se zasouvací hřídelí s nylonovými kroužky, doplněné zámky nultého pražce Top-Lok III širokými 43 mm a trámcovým srážečem strun. Menzura činí standardních 25.5 palců (648 mm).

Integrován je kobylkový humbucker V8 osazený Alnico magnetem, kterému sekunduje krkový minihumbucker Infinity s dvojicí kolejnicových nástavců a keramickým magnetem. Ovládání sestává z celkové hlasitosti, tónové clony a nožového pětipolohového přepínače, nabízejícího následující konfigurace: pol. 1 – kobylkový HB, pol. 2 – rozepnuté vnitřní cívky obou snímačů, pol. 3 – kobylkový + krkový HB, pol. 4 – krkový HB s paralelně zapojenými cívkami, pol. 5 – krkový HB.

Výrobu modelu Ibanez RG565 Genesis Collection obstarává japonská továrna FujiGen, k dispozici mají být provedení v lacích Emerald Green nebo Fluorescent Orange a oficiální evropská cena se pohybuje okolo 1000 eur. Nástroje jsou seřízeny na „devítkové“ struny D'Addario EXL120.

Tagy Ibanez Ibanez RG565 Genesis Collection
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY