Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 24.10.2021 - 00:01

Ibanez JGM5: dostupnější model signované akustiky Jona Gomma

Před půl rokem uvedl Ibanez na trh podpisovou elektroakustiku JGM10, postavenou podle návrhu skvělého britského kytaristy Jona Gomma. Špičkovému nástroji ale odpovídá i cena, pohybující se okolo 3500 eur, což z tohoto modelu dělá pro mnoho muzikantů nedostupnou metu. Ovšem ne tak docela. Japonská značka totiž představila finančně přívětivější alternativu v podobě novinky s označením JGM5, která přináší  obdobnou koncepci za méně než poloviční částku potřebnou k pořízení verze JGM10.

Základ asymetricky řešeného korpusu ve stylu jumbo s výřezem cutaway tvoří stejně jako v případě JGM10 odolné dřevo pau ferro, použité na výrobu zadní desky a lubů, citlivou dynamickou odezvu a detailní přednes vyšších frekvencí poskytuje přední ozvučnice z výběrového smrku sitka, ošetřeného tepelnou úpravou Thermo Aged, a stejný postup byl zvolen také u smrkového žebrování X-M.

Krk se speciálním profilem JGM je lepen ze tří kusů afrického mahagonu zpevněného dvěma pláty pau ferro, hmatník z ebenu macassar má radius 400 mm, k dispozici je dvacítka masivnějších jumbo pražců, luminiscenční značky a ořech z pravé kosti o šířce 45 mm. Eben najdeme také na hranách těla a je z něj vyrobena i kobylka nesoucí kostěné kompenzované sedlo s roztečemi strun 11.4 mm. Ladění zajišťují celokovové chromované strojky s převodem 18:1 a menzura činí 25.75 palců (655 mm).

Třícestné ozvučení sestává z magnetického snímače, jenž je ukotven v ozvučném otvoru, kde se nachází i předzesilovací modul Fishman PowerTap Earth Blend. Na tento obvod je pomocí minijacku napojen vnitřní mikrofon Rare Earth Mic Blend. Vzhledem ke Gommově často používané perkusivní hře nechybí ani vnitřní nalepovací Tap senzor detekující různé poklepy na korpus.

Poměr mezi signály lze nastavit kolečkovým potenciometrem Blend a míru basových pásem koriguje u mikrofonní větve páčkový přepínač. Využít je možno dva samostatné jackové výstupy, z nichž jeden (mono/stereo) je součástí popruhové rolny a druhý (mono) byl zapuštěn standardním způsobem do lubu korpusu.

Elektroakustický Ibanez JGM5 je nabízen v provedení BSN s černým matným topem v odstínu Black Satin a transparentním přírodním laku Natural High Gloss, kterým je stříkána zadní deska a luby těla. Pro vyšší herní komfort dostal krk na omak příjemný saténový povrch. Cena modelu byla nastavena okolo hranice 38200 Kč včetně kvalitního pouzdra, jehož konstrukce kombinuje vlastnosti kufru a polstrovaného gig bagu.

Tagy Ibanez Ibanez JGM5
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY