Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 19.11.2014 - 09:00

Ibanez JBM 100: model kytaristy z Periphery

Ibanez opět rozšiřuje kategorii signovaných nástrojů, tentokrát o šestistrunný model kytaristy amerických progmetalistů Periphery Jake Bowena. Tvar Ibanezu JBM 100 vychází z populárního "ergéčka", ale má podobně jako novější řada RGD frézované hrany rohů.

Rychlý krk s tenkým profilem Wizard (síla na 1. pražci 18 mm, na 12. pr. 20 mm) a reverzní hlavou je třívrstvý z kombinace javoru a odolné bubingy, korpus je vyroben z mahagonu s javorovým topem pro lepší projekci vyšších frekvencí. Na ebenovém hmatníku s 24 jumbo pražci najdeme pouze oktávovou polohovou značku ve tvaru půlměsíce, hlava nese kromě žlutého loga firmy také nápis Titan na plastové krytce šroubu výztuhy.

Nástroj je osazen výborným zamykatelným tremolem Ibanez LoPro edge v černé barvě a zámky nultého pražce o šířce 43 mm. Ladicí (také uzamykatelné) mechaniky od renomované firmy Sperzel mají zlatý povrch, což ale vzhledem k černošedému matnému laku kytary a dalším podobně laděným doplňkům nepůsobí rušivě.

Jake Bowen se svými domovskými Periphery podlaďuje do Drop C (CGCFAD, struny .011/.014/.019/.032/.044/.056) a tomuto trendu je přizpůsoben i výběr snímačů DiMarzio Titan. Dvojice keramických humbuckerů v krémově žlutých pouzdrech disponuje pevnými a přehlednými basy a výraznými středy, které dodávají zvuku čitelnost i při velkém zkreslení.

Kobylkový Titan má na pasivní snímač poměrně silný výstup 418 mV a krkový humbucker s výstupem 280 mV je vhodným protipólem pro dosažení dostatečné barevnosti a zvukové variability. DiMarzia jsou ovládána společným potenciometrem hlasitosti (tónová clona chybí) a pětipolohovým nožovým přepínačem s následujícími možnostmi: 1. kobylkový H, 2. vnitřní cívky obou H, 3. oba H, 4. cívky krkového H paralelně, 5. krkový H.

Ibanez JBM 100 je špičkovým nástrojem s kvalitní mechanikou a snímači s velmi univerzálním systémem přepínání, který ocení nejen fandové kytarového řemesla Jake Bowena, ale i hráči jiných, především rockově orientovaných stylů.

Tagy Ibanez Periphery
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY