Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Ibanez AZ2204N: model pro příznivce klasiky

Na hráče, kteří preferují klasický zvuk Stratocasteru, ale od nástroje tohoto typu vyžadují ještě větší flexibilitu, míří letošní model superstratu Ibanez AZ2204N osazený novým typem snímačů Seymour Duncan v konfiguraci HSS. Stejně jako ostatní kytary řady AZ Prestige je novinka, vybavená okruhem dyna-MIX, vyráběna v japonské továrně a nabízí špičkový hardware firmy Gotoh.

Olšový korpus s ergonomicky tvarovaným spojem AANJ je kombinován s krkem z „pečeného“ javoru, který má kulatější profil AZ Oval-C (síla na 1. pr. 20.5 mm, na 12. pr. 22.5 mm), hmatník z identického materiálu, disponující proměnlivým radiusem 228 až 305 mm, nese 22 pečlivě zabroušených jumbo pražců z nerezové oceli, kostěný ořech široký 42 mm a kromě standardních značek také luminiscenční poziční body zapuštěné do horní hrany. Menzura byla vyměřena na „stratovských“ 25.5 palců.

V želvovinovém pickguardu jsou usazeny dva single coilové pasivní snímače Seymour Duncan Fortuna s Alnico magnety a u kobylky má své místo stejnojmenný humbucker. Potenciometr hlasitosti a tónové clony doplňuje pětipolohový nožový přepínač a páčkový Alter switch. Dvojice spínačů nabízí společně s obvodem dyna-MIX9 celkem 9 zvukových režimů:

Standard (pětipolohový přepínač) 1. pol. –  HB, 2. pol. – vnitřní cívka HB + střední SC, 3. pol. – střední SC, 4. pol. – střední + krkový SC, 5. pol. – krkový SC. Tap mode (pětipolohový přepínač + Alter switch) 1. pol. – HB, 2. pol. – vnitřní cívka HB, 3. pol. – HB + oba SC v sériovém zapojení, 4. pol. – vnější cívka HB + krkový SC, 5. pol. – oba SC v sériovém zapojení.

Kvalitní vibrato Gotoh T1702B s roztečemi strun 10.5 mm, zasouvací hřídelí a pěti pružinami opatřenými plastovými prstenci eliminujícími nechtěné přeznívání, tentokrát není uloženo ve vyfrézované šachtě, ocelová základna vibrata sedí podobně jako u Stratocasteru na těle kytary, což má podle slov výrobce pozitivní vliv nejen na rezonanci, ale i dynamickou odezvu.

Stabilitu ladění zajišťují uzamykatelné strojky Gotoh Magnum Lock se systémem H.A.P. (Height Adjustable Post), umožňujícím nastavení výšky jednotlivých trnů mechanik, čímž je bez srážeče dosahováno správného úhlu, jenž svírá struna s nultým pražcem (viz poslední foto pod textem). Ibanez AZ2204N bude možno pořídit v provedeních Prussian Blue Metallic, Black nebo v elegantní transparentní úpravě Antique White Blonde, za cenu cca 2000 eur včetně pevného pouzdra.

Tagy Ibanez Ibanez AZ2204N

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY