Přejít k hlavnímu obsahu
Obohacující spojení Kristiny Barty a Nikol Bókové | Foto: C. Bechstein
Obohacující spojení Kristiny Barty a Nikol Bókové | Foto: C. Bechstein
redakce - Čt, 22.04.2021 - 12:00

Hybatelky rezonance Kristina Barta a Nikol Bóková nabízí Fresh Music Talks

Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance reaguje na covidovou dobu a ve čtvrtek 29. dubna od 20.30 hod. přináší mimořádné on-line setkání dvou výjimečně talentovaných půvabných dam, jejichž klavírní recitály byly plánovanou ozdobou třetího ročníku. Kristina Barta i Nikol Bóková se v přímém přenosu setkají v Anežském klášteře nejen v dialogu na koncertním křídle C. Bechstein D282, ale také v rozhovoru, kdy Nikol vyzpovídá Kristinu a Kristina Nikol. Během večera tak zazní to, co slovy nelze vyjádřit, a naopak slova doplní, co nelze vyjádřit jen hudbou.

Co pro tento mimořádný večer chystají? „Možnost takovéto pestrobarevné spolupráce v časech, jako jsou tyto, je velká radost. Zahraji část z nového repertoáru, připravovaného speciálně pro Hybatele, zazní moje nejnovější autorská kompozice, setkáme se poprvé s Kristinou, a budeme si navzájem interprety i publikem, zpovídaným i tím, kdo se ptá a naslouchá. Těším se na všechno, co tento večer spojí!“říká Nikol Bóková. Kristina Barta dále prozrazuje: „Během večera zahraji skladby z mého nového alba Love and Passion, které jsou původně psané pro quintet, takže to pro mne bude velmi zajímavý experiment. Dále mám připravenou zcela novou kompozici, která je inspirována událostmi posledního roku. A předpokládám, že svou hru zakončím nějakým oblíbeným jazzovým standardem. Zároveň se těším na první osobní setkání s Nikol.“

O úvodní slovo netradičního večera se postará generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast. „Nejen z pohledu muzikoložky mi připadá obohacující spojovat různé formy vyjádření. Je nevyhnutelné být v této době online, abychom zprostředkovali kulturní prožitky našim návštěvníkům a divákům, přesto se nemohu dočkat, až znovu otevřeme a přivítáme první návštěvníky. Vrátíme se opět k osobnímu setkávání a budeme si vychutnávat společné zážitky,“ říká Alicja Knast.

Přenos proběhne na facebookové stránce a YouTube kanálu Hybatelů rezonance.

Cyklus Hybatelé rezonance se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák a Martin Kasík. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.

 

Tagy Nikol Bóková Kristina Barta Hybatelé rezonance
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY