Přejít k hlavnímu obsahu
Chceme dělat hudbu, která bude lidi bavit. Ale zásadní je, aby bavila nás samotné. | Foto: archiv Byt číslo 4
Chceme dělat hudbu, která bude lidi bavit. Ale zásadní je, aby bavila nás samotné. | Foto: archiv Byt číslo 4
Matěj Krč - Po, 12.09.2022 - 15:00

Hudbou si musíte být naprosto jistí

Rok 2022 ještě neskončil a už teď můžu říct, že byl pro naši sestavu fakt šílený. Náš první singl Nechápu začal na YouTube a dalších platformách sbírat poslechy a zhlédnutí, v jaká jsme v žádném případě nedoufali, přišly první nabídky na festivaly a spolupráce, no a člověk najednou kouká do kalendáře a na podzim máme s naší kapelou Byt číslo 4 naplánovaných 15 koncertů. Tento výsledek ale rámuje jedna zásadní věc: aby tohle všechno šlapalo a fungovalo, od března na tom nepřetržitě makáme.

Doba je nesmírně rychlá, týdny a měsíce jsou pryč jeden za druhým. Když chvíli vypustíte, zjistíte, že vám ujel vlak a to, co jste dlouho budovali, je pryč. A že čas běží jako voda, o tom víme i my svoje. Poprvé jsme se jako kapela sešli, když mi bylo patnáct, začali zkoušet, vlastně se na své nástroje i učit, načež až po letech přišel náš zpěvák Pavel Mazák s první skladbou, na které jsme začali pracovat. Šest let uběhlo jako lusknutí prstu a je mi jednadvacet. První skladby jsme nahráli ve studiu TA-musica se skvělým producentem Aloisem Pospíšilem a od té doby začala divoká jízda s časem.

Naším nejnovějším vydaným přírůstkem je pomalejší skladba s názvem Můra. Ta vyšla na začátku srpna a ačkoliv se velkou měrou vymyká tempu našich dalších skladeb, získala si v našich řadách velkou oblibu. Je to podle nás silná píseň, do které se musíte pořádně zaposlouchat, nechat se ní unášet a vnímat každý její detail. Textově vám toho totiž může říct opravdu hodně.

„Do života každého někdy přiletí jeho můra, a to jak na nás zapůsobí můžeme jen těžko odhadovat. Můžeme se jí bát, vyhýbat, nebo ji nenávidět. Pokud se ji ovšem rozhodneme postavit, teprve potom zjistíme, s kým vlastně bojujeme. A když se nám podaří udržet naděje na lepší zítřky, budeme k nim blíž, než se může zdát,” jsou slova našeho zpěváka Pavla o textu k Můře, který se z největší části zasloužil také o kompletní podobu skladby. S finální verzí singlu nám svými vokály moc pomohla také zpěvačka Eliška Bröcklová a již zmíněný Alois Pospíšil, který se kromě producentské práce ujal také partů na violu. I díky nim příběh skladby do poslední chvíle graduje a v závěru nabídne posluchačům rozuzlení celého příběhu.

Sami cítíme, že pro naši hudbu je zásadní, abychom si ní byli my sami naprosto jistí. A to je podle mě věc, které by se měl držet každý muzikant. Nevydávat nic, za čím si nestojím, v čem je nějaký kalkul či jiný vedlejší záměr.

Nedávno se nás pořadatelé jedné akce ptali na pár otázek a zeptali se, čeho bychom chtěli dosáhnout – uvedli jsme, že chceme dělat hudbu, která bude lidi bavit. Ale zásadní je, aby bavila nás samotné.

Můra má také svůj videoklip. Na rozdíl ale od klipu k první skladbě Nechápu jsme si tento natočili sami. I přes všechny komplikace si myslíme, že svojí atmosférou vystihuje přesně to, co jsme si přáli.

I nadále nás samozřejmě čeká hromada práce. Naším třetím vydaným singlem bude brzy skladba Červený přítel, máme první kapelní merch a již brzy se snad vrátíme do studia nahrajeme několik skladeb, které nám pomohou přiblížit se k vydání první desky Bytu číslo 4.

Jak ke své tvorbě přistupujete vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Byt číslo 4

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Krč
Od útlého věku velký fanoušek hudby a koncertů. V kapele Byt číslo 4 hraju na kytaru, zpívám doprovodné vokály a zajišťuji sociální sítě. V hudební branži jsem dlouholetým redaktorem magazínu Fakker. Studuji obor učitelství pro…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY