Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 19.09.2021 - 08:00

Historický Les Paul „Number One“ míří do aukce

Ve středu 13. října bude newyorská aukční síň Christie's dražit první sériově vyráběný model Gibson Les Paul, kterému konstruktér, kytarista, skladatel a vynálezce Lester William Polsfuss (Les Paul, 9. 6. 1915 – 12. 8. 2009), dal v roce 1952 přezdívku „Number One“. Raná edice Gibsonů Les Paul představovala v dané době především signované modely tohoto hráče, známého svými technickými inovacemi, využitými mimo jiné i u nástroje „The Log“ – prototypu s odnímatelnými křídly korpusu ve tvaru akustické kytary a centrálním blokem osazeným dvojicí snímačů.

Raná série Les Paulů se zlatým lakem měla v 50. letech za cíl konkurovat na trhu stále žádanějším modelům značky Fender, a není žádným tajemstvím, že Gibson přizval Les Paula ke konzultacím při vývoji novinky také z toho důvodu, že nástroj bude díky spolupráci nést na hlavici jméno tehdejší kytarové hvězdy, což nashvillská firma samozřejmě vnímala jako marketingovou výhodu.

První kousek, jehož finální cenu odhaduje Christie's na cca 100 až 150 tisíc dolarů, už sice disponuje typickým tvarem i konstrukcí, ale Les Paul tento exemplář mnohokrát modifikoval. Úpravou prošly snímače typu P90, mezi nimiž přibyla cívka Q-Coil pro bezšumový režim původně aktivovaný L-spínačem, přidán byl druhý, tentokrát vysokoimpedanční výstup umístěný na klenutém topu, volbu výstupů obstarával dvoupolohový rotační přepínač, a jednoduchou kobylku z tyčové oceli bez možnosti nastavení oktáv doplnilo vibrato Kauffman Vibrola.

Kromě toho byly instalovány silnější pražce, ručně vyřezávaná plastová krytka šroubu výztuhy nebo obdélníkový pickguard, zakrývající otvor pro zmíněnou Q-cívku, potřebnou kabeláž a elektroniku DynaSonic. Na přiložených videích přibližují vznik modelu LP „Number One“ Les Paulův mladší syn Gene Paul a kytaristův dlouholetý spolupracovník a kytarový technik Tom Doyle, který je autorem i třetího záznamu, věnovaného prototypu The Log a originální verzi LP, tehdy vybavené trapézovým struníkem.

Tagy Gibson Gibson Les Paul „Number One“

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY