Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

High-gainový fuzz EHX Nano Metal Muff

Pedál EHX Big Muff z roku 1970 se v průběhu času stal téměř synonymem pro zkreslovače typu fuzz a kromě konkurenčních značek s nespočetným množstvím různých klonů, věnuje tomuto efektu stálou pozornost samozřejmě i původní výrobce Electro Harmonix. Do nabídky EHX patří v současné době několik modifikovaných verzí včetně dvou modelů ze série „Metal“ (MM Top Boost, MM Pocket), kterou se vývojové oddělení newyorské firmy rozhodlo rozšířit od variantu Nano Metal Muff, kombinující high-gainový distortion s noise gatem.

Kompaktnější provedení klasického a cenami ověnčeného Metal Muffu disponuje ovladačem hlasitosti, parametrem Dist, který mění jak množství gainu, tak citlivost vstupní sekce, a aktivními třípásmovými korekcemi s poměrně výrazným zdvihem (basy +/- 14dB, středy +/- 15dB, výšky +/- 10dB), umožňujícími nastavení široké palety zvuků při použití humbuckerových i single-coilových nástrojů.

Integrován je také nově koncipovaný obvod noise gatu s navázaným potenciometrem Gate určujícím práh vstupní hlasitosti (threshold), od níž bude okruh aktivní. Eliminátor šumu je praktickým pomocníkem především pro hráče využívající vyšší porci zkreslení – u high-gainových riffů je efekt schopen „vyčistit“ kytarový part tvořený např. palm-mutingovými rytmickými sekvencemi s řadou pauz a při extrémnějším nastavení zabraňuje vzniku nechtěné zpětné vazby.

Krabička s průměrným proudovým odběrem 24 mA je napájena 9V baterií nebo adapterem, vstupní jednotka je odolná proti clippingu až do signálu o síle + 8.5 dB, zmíněný noise gate má vlastní zelenou diodu informující o průběhu procesu a footswitch je zapojen v bufferovaném režimu.

Electro Harmonix Nano Metal Muff, nabízející zvuk počínaje téměř čistým boostem přes crunch až po masivní zkreslení kompatibilní díky flexibilní ekvalizaci i se sedmi či osmistrunnými kytarami, je v případě americké části trhu dostupný za cenu pohybující se okolo hranice 70 dolarů.

Tagy Electro Harmonix EHX Nano Metal Muff

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY