Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Hendrixova milionová akustika Epiphone FT 79

Není žádným tajemstvím, že jednou z dlouhodobě nejjistějších investic je pořízení nástroje se zajímavou historií, i když vzhledem k cenám těchto rarit končí zakoupené exempláře většinou v sejfech sběratelů a movitých nadšenců, takže drtivá většina muzikantů si na tyto extrémně vzácné kousky musí nechat zajít chuť. Typickým příkladem je i akustický Epiphone FT 79, jehož majitelem byl v minulosti kytarista Jimi Hendrix.

I když je tato rocková ikona spojována především se Stratocastery, tak model FT79 z roku 1951 byl trochu paradoxně nástrojem, který Jimi vlastnil celé tři roky, což sice není příliš dlouhá doba, ale oproti jiným kytarám, které střídal jak na běžícím pásu, byl Epiphone v jeho vlastnictví nejdéle.

Hendrix si Epiphone FT 79 se sériovým číslem 62262 pořídil z druhé ruky v roce 1967 za cenu pouhých 25 dolarů a asi by se zdráhal uvěřit, že v letošní prosincové aukci pořádané londýnskou síní Bonhams, se cena akustiky vyšplhala na 209 000 britských liber (více než 6.7 milionu Kč), což představuje z pohledu finančního zhodnocení astronomický nárůst, kterému mohou konkurovat snad jen umělecká díla.

FT 79 v provedení Tobacco Burst byl Jimiho nejoblíbenější akustikou a nepřímo to potvrdil i jeho tehdejší manažer Chas Chandler, jenž poznamenal, že si tuto kytaru Hendrix bral dokonce i do koupelny, nicméně v březnu 1970 ji věnoval kytaristovi kapely Blue Mink Alanu Parkerovi, který ji následně použil při nahrávání alb Dusty Springfield, Walker Brothers, Paula McCartneyho a Davida Bowieho.

Tento model byl u Epiphone vyráběn v letech 1941 až 1958 a poté produkci převzal mateřský Gibson a změnil jeho označení na Texan. Originální série měla až do roku 1949 ořechové luby a zadní ozvučnici (později nahrazeno laminovaným javorem) a původně třešňový krk byl v roce 1954 nahrazen mahagonem.

Naposled byla kytara, která mimo jiné stála i u zrodu známé předělávky Dylanova songu All Along The Watchtower, k vidění na newyorské výstavě Handel & Hendrix, konané v bývalém Hendrixově bytu na Brook Street, kde v letech 1968 - 69 žil se svou přítelkyní Kathy Etchingham.

Tagy Jimi Hendrix epiphone

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY