Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Hejty HH: Ještě se nic neděje. Jen na vás mířím

„Podívej se na ten graf, kamaráde, prodeje klesají. Co s tím uděláš?“
„ … Musím přijít s něčím velkým.“
„Přesně tak, jsi moje eso. Spoléhám na tebe.“
(Elán, Bulvárne krysy)

Z blondýnky, se kterou se sešel frontman Elánu, se vyklubala prokurátorka stranící mafiánovi Mariánu Kočnerovi, který si podle obvinění objednal vraždu novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Jožo Ráž ještě přilil olej do ohně. Na novinářích, kteří poukázali na jeho podezřelé známosti, se dopustil symbolické vendety.

Dívat se na nového Jokera je až fyzicky nepříjemné. Režisér Todd Phillips a herec Joaquin Phoenix ho ztvárnili jako jednoho z nás. Nicméně i drobnokresba duševní krajiny Batmanovy Nemesis bledne vedle novinky od Elánu, i když tedy hlavně v širších souvislostech. Z okřídlené věty „Jožo je v poslední době poněkud přecitlivělý“ se totiž stalo nové „Toho večera byl otec poněkud neklidný“.

Ráže napružil článek v Novém Čase. Týkal se totiž jeho schůzky s Máriou Trstenskou. Prokurátorka Úřadu speciální prokuratury dozorovala několik případů, do kterých byl zapletený Marián Kočner, obviněný z toho, že si objednal vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Řešila je v Kočnerův prospěch tak okatě, až jí za to napomínal soudce přímo při přelíčení.

Ráž podporuje vládní Smer, pravděpodobně zapletený do loňské vraždy mladého novináře a jeho snoubenky. Mezi jeho dobré přátele patří místopředseda strany a slovenský výraz pro korupci Robert Kaliňák (více zde). Pořád ale mohlo jít spíš o zálet stárnoucího ženatého chlapa. Obdobně i jeho obdiv k „božsky moudrému“ Putinovi z Ráže hned nedělá přisluhovače Kremlu. Tak jako tak ale stín nepříjemného podezření dopadá i na něj.

Management kapely s Trstenskou nikdy předtím ani poté nespolupracoval. Přesto schůzku zkusil zamést pod koberec jako právní poradu a pak vytrvale mlčel, zatímco kapela ještě víc zatopila pod kotlem. Dva měsíce po schůzce zveřejnila klip, v němž se Rážova stylizace do mafiána a zastrašování novinářů špatně rozklíčovávají jako nadsázka, zvlášť po těchto ublížených verších:

„Bol som príliš dlho dobrý / nemajú ma preto radi / Perom ničia za pár drobných / obyčajní hnusní smradi“ (…) „Verím že raz Starý zákon / doženie ich v pravej chvíli / Nik z nich nevie kedy ako / ibaže by som sa mýlil“ (Elán, Bulvárne krysy)

Bulvárne krysy možná nejsou pod řemeslné standardy Elánu, přesto kapelu stáhly nejníže v její dosavadní dráze. Tedy ještě hlouběji, než svého času Patejdlova óda na online katastr. Videoklip totiž působí bolest vícero způsoby.

Stadiónová kapela s více než padesátiletou historií, podepsaná pod to odvážnější a zajímavější z čs. popu 80. let, se nemusí litovat, ani naráz účtovat s bulvárem a zviditelňovat se v něm další senzací. A i když podle marketéra Viléma Rubeše před dvaceti lety nechal část mozku na chodníku, alespoň v rozhovoru s Martinem Veselovským si to dobře uvědomoval i samotný Ráž: „Svět se mění a ne moc k lepšímu, ale my jsme furt stejní. To je tajemství našeho úspěchu.“

Tagy Hejty Honzy Hamerského Jožo Ráž Elán Ján Kuciak Slovensko

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY