Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Harmonizer/pitch-shifter EHX Intelligent Harmony Machine

Newyorská společnost Electro-Harmonix uvedla na trh pedál s označením Intelligent Harmony Machine (IHM), který vyplňuje mezeru v nabídce pitch-shiftingových a harmonizačních efektů. Krabička nabízí rychlý a přesný tracking, celou řadu dvou a tříhlasých režimů, polyfonii, oktávový dělič, výběr z 12 tónů, chytře koncipovaný footswitch, dva výstupy, volbu mollových či durových harmonií a další funkce.

Kromě potenciometrů hlasitosti a Mixu – nastavení poměru čistého a efektovaného signálu, je efekt osazen tlačítkem Poly Override pro spuštění stejnojmenného polyfonního režimu nebo modu Intelligent Harmony. Na rotační přepínač Key se sedmi rejstříky (CDEFGAH) je navázána dvojice páčkových spínačů.

První switch #/- umožňuje přístup ke všem 12 notám, zatímco spínač Min/Maj má duální funkci – v modu Intelligent Harmony volí mezi mollovou a durovou tóninou, zatímco při aktivovaném polyfonním režimu nastavuje intervaly typické pro dur a moll stupnice.

Druhý rotační přepínač má celkem 11 intervalových poloh aplikovatelných na průchozí signál. Výběr hlasů je závislý na zvoleném režimu (Intelligent/Poly) a orientaci v intervalech přidaných k základnímu tónu či akordu usnadňují popisky na šasi. U každého tónu je na výběr 28 základních, následně dále editovatelných konfigurací, což je vzhledem k velikosti pedálu a klasickému způsobu ovládání bez programovatelné platformy překvapivě vysoké číslo.

Výhodou je také přítomnost tlačítka Moment, měnící pracovní režim footswitche, který je při stálém stisku schopen okamžitě změnit výšku tónu, a k dispozici je i volba, díky níž může být nastaven časový posun mezi čistým a efektovaným signálem. Výslednou zvukovou paletu navíc rozšiřuje dvojice výstupů ve stylu Dry/Wet. Přísun energie zajišťuje 9V napěťový zdroj nebo baterie.

Možnosti tohoto harmonizer/pitch-shifteru částečně demonstruje přiložené video v podání Billa Rupperta, studiového kytaristy, jenž má na svém kontě spolupráci s mnoha kapelami a interprety, jako např. Beach Boys, Bryan Ferry, Phil Collins, Richie Havens atd. Ruppert je také autorem filmové hudby, znělek k různým pořadům (Top Gear) a s firmou EHX natočil také sérii videí s názvem Effectology.

Oficiální cena modelu Electro-Harmonix Intelligent Harmony Machine byla na českém trhu nastavena okolo hranice 5400 Kč, včetně firemního 9V adapteru. A na závěr krátký komentář šéfa EHX a legendy oboru Mika Matthewse: „Nový Intelligent Harmony Machine jsme navrhli pro hráče, kteří touží po maximálním výkonu, ale s minimálními rozměry. Jeho příjemný, muzikální tón a bezchybný tracking si zamilujete!“

Tagy Electro Harmonix EHX Intelligent Harmony Machine

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY