Přejít k hlavnímu obsahu
JTK -

HAK: moderní hudební škola pro každého

V Praze startuje nový projekt, který by mohl splnit přání všem začínajícím i pokročilým hudebníkům. Pakliže totiž na hudebním trhu něco chybělo, byla to kvalitní hudební škola pro kohokoliv bez omezení. Vyjít vstříc všem, kdo touží po hudebním vzdělání, se rozhodli v Kytary.cz: od března startují HAK, tj. Hudební akademii Kytary.cz. Jedním z hlavních organizátorů akademie je bubeník Honza Podzimek, známý třeba z kapely Viléma Čoka. V rozhovoru nastínil, jaká je jeho vize a jak vidí budoucnost hudebního vzdělávání.

Spousta lidí má s hudebními školami negativní zkušenost, protože si pamatuje všechny ty „zušky“ z minulosti s přísnými pedagogy, povinnými přehrávkami a podobně. V čem spočívá základní rozdíl mezi školami tohoto typu a Hudební akademií?

Dali jsme si za cíl, že škola má lidi bavit, motivovat a netrestat. Když k nám někdo přijde, je tu dobrovolně a za své peníze. Vzali jsme to dobré z výuky v klasické Zušce (pravidelné individuální hodiny), dále bychom na "zuškovou" výuku chtěli navázat pravidelnými koncerty žáků a školních kapel, protože umět se něco naučit je jedna věc a umět to ukázat před lidmi je věc druhá. Na rozdíl od klasických škol nejsme vázání osnovami, nebudou žádné povinné přehrávky, komisionální zkoušky, známkování a další podobné věci. Snažíme se o maximálně pozitivní přístup a motivaci vycházející z předávaných zkušeností.

Na jaké hudební nástroje se lze v akademii naučit?

V HAKu se bude vyučovat hra na kytaru, basu, bicí, zpěv a klávesy.

Můžeš nastínit, jak bude výuka v HAKu probíhat?

Žáci budou chodit jednou týdně ve stejnou hodinu. Naše hodina bude o proti hudebkové 45timinutovce o trochu delší. V hodinách se bude řešit technika hry na nástroj, hraní v různých stylech od jazzu po metal, improvizace, souhra v kapele, správné slyšení hudby. Naším úkolem je posouvat žákům obzory a pomoci jim nejen lépe zvládnout nástroj, ale také být lepším muzikantem obecně. To vše bude podáno příjemnou, pohodovou a nenásilnou formou. Naši učitelé jsou sami aktivní muzikanti, hrají pravidelně (někteří ve známých kapelách) a mohou tak předat zkušenosti a poznatky přímo z bitevního pole.

Každý hudebník (začínající i pokročilý) má svůj vkus a styl. Bude se výuka nějak lišit, když do hodiny přijde rocker, hip-hoper nebo třeba milovník jazzu?


Při výuce se budeme snažit o individuální přístup ke každému žákovi. Někdo je exhibicionista, někdo introvert, někdo hudební sportovec preferující velmi složitou a fyzicky náročnou hudbu, někdo je spíš takový ten intuitivní muzikant, někomu je 12 a neví ještě, zda být Joe Satrianni nebo radši Michael Jordan, někomu je 40 a hraje na nástroj dlouho, ale rád by se posunul dál. Obecně se dá říci, že vycházet budeme z osobnosti každého. Na druhou stranu chceme, aby se žáci dozvěděli něco nového a rozšířili si obzory. Takže budeme pomáhat žákům zlepšovat se v hudbě, která je jim blízká a postupně se snažit ukázat i něco jiného.

O co všechno je hudebník-samouk ochuzen oproti hudebníkovi, který se vzdělává?

Každý samouk, i ten největší talent, jednou dosáhne svých limitů. V technice, představivosti atd. Učitel už jen jiným pohledem na věc dokáže žáka inspirovat. Třeba v přístupu ke cvičení, koncertnímu hraní, pomoci v psychice, zbavit se trémy. Spousta lidí cvičí špatně, neví o tom. Vyrábí si různé zlozvyky, například špatné sezení, držení nástroje, což se jim v pozdějším věku může zle vrátit v podobě různých zdravotních problémů (záda, šlachy). Učitel pomůže žákovi zbavit se zlozvyků. Další věcí je, že každý slyší svou hru jinak. Ucho si zvykne na všechno a je na učiteli, aby žáka upozornil - pozor, tady to hraješ pokaždé falešně, jsi mimo rytmus, zpomaluješ, zrychluješ, je to nerytmické. Zkrátka umět říci takové ty nepříjemné pravdy, kterým se sami vyhýbáme, nebo o nich nevíme. O tom je vývoj.

Škola je napojená na největšího českého prodejce hudebních nástrojů Kytary.cz. Plynou z toho pro studenty nějaké výhody?

Obrovskou výhodou naší akademie je zázemí, které nám Kytary.cz poskytují. Prostory, kvalitní nástroje, aparáty, to bychom bez toho neměli. Kytary.cz studentům naší školy poskytnou různé výhody ať už formou slev na nákup nebo nástrojový servis. V Kytarách je i též kvalitní nahrávací studio, které budeme moci využívat. V Kytarách jsou pravidelně konány různé semináře a workshopy známých českých i světových hráčů. To vše hodláme s naší školou propojit. Žáci tak budou mít možnost nakouknout do kuchyně těm opravdu nejlepším ve svém oboru. To si myslím, že je obrovské plus a klasické ZUŠ tyhle možnosti rozhodně nemají.

Jaká byla tvoje hlavní motivace, která vedla k založení Hudební akademie Kytary.cz?

Mojí motivací bylo především vytvořit školu, do které by mě bavilo jako žáka chodit a těšil bych se na hodiny. Chtěl jsem využít toho dobrého, co klasické ZUŠky nabízejí a doplnit to o nové věci, které díky Kytarám můžeme žákům nabídnout. Škola má žáka motivovat na sobě pracovat a to si myslím, že je na tom to nejcennější a nejkrásnější.

Tagy Jan Podzimek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY