Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 12.06.2022 - 08:00

Guitarralinda: první kytarové kolo na světě

Miloš Šmilňák, český výtvarník, inženýr a cyklista, postavil jako poctu největším kytaristům historie speciální kolo s názvem Guitarralinda. Neobvyklý stroj v rustikálním stylu lehce evokujícím začátky masové cyklistiky, je kromě řady dřevěných součástí vybaven na každé straně dvoukrkou el. kytarou, kombinující prvky Stratocasteru a Les Paulu, zapojenou do vícevstupého zesilovače ukrytého v zadní skříňce.

Nástroj ve slonovinově bílém laku, umístěný na levém boku kola, je věnován Jimi Hendrixovi, zatímco červená kytara na pravé straně vzdává hold Jimmy Pageovi z Led Zeppelin. Na krytech výpletů předního i zadního kola najdeme vypálené iniciály 77 největších kytaristů všech dob, které jsou zasazeny do vyobrazených siluet jejich typických kytar. Plně funkční kolo má zadní brzdu, ráfky jsou obuty do plášťů s průměrem 28 palců a hmotnost se pohybuje okolo 45 kg.

Guitarralinda je interaktivní umělecké dílo instalované na Kanárských ostrovech (Tenerife, Puerto de la Cruz), a kolemjdoucí, který sebere odvahu, si na kytary může zahrát, ovšem vždy pod dohledem psa El Niña, kterému autor projektu vyhradil prostor nad předním kolem. Miloš natočí s každým „turistickým kytaristou“ krátké video, očísluje je a nahraje na YouTube. Celkem čtyři kytarové krky samozřejmě umožňují hrát i duety a použít lze také herní techniku kytaristy Stanleyho Jordana.

Podle Miloše Šmilňáka je Guitarralinda prvním kytarovým kolem na světě, což potvrdilo mimo jiné americké Národní muzeum kytar, muzeum Songbirds ve státě Tennessee nebo Kytarové muzeum ve švédském městě Umeå. Zvuk tohoto systému, jehož si Miloš cení na 666666 eur, můžete posoudit na přiložených záznamech. Další videa najdete na kanálu 1.GuitarBike in the World.

Tagy Guitarralinda Miloš Šmilňák

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY