Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 21.09.2019 - 00:01

Grooveboxy Roland MC-707 a MC-101

Po téměř jedenáctileté pauze se Roland rozhodl rozšířit nabídku svých grooveboxů, a to rovnou dvojicí modelů. Portfolio značky posílila verze MC-707 ve stylu známého bicího synthu TR-8, doplněná kompaktnější variantou MC-101, která s MC-707 sdílí až na výjimky většinu funkcí a přidává možnost napájení pomocí baterií.

Roland MC-707 disponuje osmistopým záznamem, sekvencerem (64 kroků), looperem, samplingem, syntézou a efektovou sekcí. Pro editaci a přehrávání partů bicích, basových linek, akordových frází apod. slouží 16 padů. Základem je nový engin ZEN-Core, použitý také u firemních synthů Jupiter-X a Xm, oproti nimž má jednotka sice sníženou polyfonii, ale dokáže poskytnout jak zvuky převzaté z modelů Juno-106, SH-101, TB-303, TR-808 nebo TR-909, tak i nové rejstříky.

Banka obsahuje přes 3 000 presetů, více než 80 vzorků bicích kitů, nechybí možnost importu z SD karty a efektová sekce s podskupinami Track a Master je vybavena dozvuky, modulacemi, ekvalizery, kompresory apod. Čelní strana šasi je vyhrazena pro dvojici duálních výstupů (Mix, Assignable), stereo send a return efektové smyčky, dva Ext vstupy s přepínačem mic/line, slotem SD karty, konektory MIDI In/Out1/Out2, sluchátkovou zdířkou a USB portem.

U lehce přenosného Rolandu MC-101 byl snížen počet stop na 4 a chybí také audio vstupy pro připojení externího zdroje, takže při importu nových vzorků či skladeb se uživatel bude muset spolehnout na SD kartu nebo počítač. Konektivita byla omezena na dva jackové výstupy, MIDI In/Out, slot SDHC, USB port a sluchátkovou zdířku. V případě napájení pomocí čtyř tužkových AA baterií uvádí výrobce výdrž cca 3 (alkalické články) až 4.5 hodiny (Ni-MH) provozu.

Grooveboxy Roland MC-707 a MC-101 představují zcela soběstačné a výkonné produkční nástroje pro tvorbu elektronické muziky, které kromě široké škály zvuků a funkcí postavených na novém enginu nabízejí intuitivní ovládání a osvědčenou architekturu. Cena modelu MC-707 byla na českém trhu nastavena okolo hranice 26 200 Kč, kompaktnější MC-101 vyjde na cca 13 100 Kč.

Tagy Roland Roland MC-707 Roland MC-101

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY