Přejít k hlavnímu obsahu
Na ploše téměř sedmdesáti minut vás čeká jízda napříč různými žánry | Foto: Wikimedia Commons
Na ploše téměř sedmdesáti minut vás čeká jízda napříč různými žánry | Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík - Pá, 30.10.2020 - 12:00

Gorillaz natočili poutavé album, které je návratem do formy

Na jaře to vypadalo, že nové skladby Gorillaz na fyzickém nosiči neuslyšíme. Dvojice Damon Albarn a Jamie Hewlett se rozhodli, že novou muziku své virtuální kapely budou zveřejňovat na YouTube v podobě samostatných epizod jako součást projektu/seriálu Song Machine. Teď ale tyto písně vychází pospolu na jednom, resp. na dvou discích.

A je to dobře, protože doposud předhozené skladby stojí za to a byla by velká škoda, kdyby nevyšly společně. Na ploše téměř sedmdesáti minut posluchače čeká, jak je u Gorillaz zvykem, jízda napříč různými žánry, a co se týče hostů, opět je zde zástup zajímavých jmen. Takhle přesně si určitě fanoušci přáli, aby znělo už návratové album Humanz z roku 2017. Konečně se dočkali. 

Pořadí skladeb je na albu jiné, než v jakém byly během roku zveřejňovány, a tak první singl, nebo chcete-li epizoda, Momentary Bliss, se nachází až na konci prvního disku. Poněkud moderní variace na ska/rock/punk s hostujícími Slaves a punk rapperem Slowthaiem má grády a nepostrádá mírný pouliční šmrnc. Úvod desky ale patří skladbě Strange Timez, diskotékovému synth-popu, kde se Albarn doplňuje s Robertem Smithem (The Cure). Svižnější rozjezd podpoří následující The Valley Of The Pagans s Beckem. Sluší to i Eltonovi Johnovi v The Pink Phantom a Peter Hook svou typickou basou udělá z Aires hitovku, která nezapře neworderovskou příchuť.  Nelze podceňovat ani bonusové písně na druhém kotouči, ať už je to uklidňující Severed Head nebo With Love To An Ex s jihoafričankou Moonchild Sanelly. Závěr pak patří mistrům, konkrétně nebožtíkovi Tonymu Allenovi, který svými rytmy obohacuje skladbu Skepta

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Minulý týden jsme recenzovali nové album Tommyho Lee, na kterém bubeník Mötley Crüe taktéž cestuje mezi žánry za pomoci různých hostů, celý projekt ale nedokázal správně uchopit. U Damona Albarna je to přesně opačný případ. Albarn může natočit pop, africkou muziku, dub, hip hop, prostě cokoliv, přizvat si prakticky stylově odlišné hosty a stejně v tom vždy bude zřetelný jeho rukopis. Song Machine, Season One: Strange Timez není žádný hudební guláš, ale vyklubalo se z něj celistvé album a už teď se můžeme těšit a domýšlet si, jaká asi bude Season 2. 

Gorillaz - Song Machine, Season One: Strange Timez

Gorillaz  Song Machine, Season One: Strange Timez

Parlophone Records, 2020, 42:53 a 24:51

75 %

Tagy Recenze alb Gorillaz Damon Albarn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY