Přejít k hlavnímu obsahu
Přemysl Štěpánek
Přemysl Štěpánek
Přemysl Štěpánek -

Playback? Ani naživo!

Kolik fabulace je ještě snesitelné a co vše u hudebních fanoušků muzikantům projde? Letošní koncert zpěvačky Sia na festivalu Sziget rozpoutal na toto téma velkou debatu a pro mnohé byl hraničním představením v "oboru" (ne)hudebních vystoupení. Vzpomenout si u toho lze i na The Knife na Colours of Ostrava, a následné zklamání nemalé části publika. Tohle bylo ještě o stupeň dál.

Na obří festival Sziget v maďarské Budapešti jsem jel už popáté. Důvod je jasný: máte tam šanci za týden vidět světové poprockové hvězdy, aktuální trendy v hudbě, divadla, nový cirkus, a užít si spoustu zábavy. Tedy pokud vám nevadí davy lidí. Přestože jedny z nejsilnějších hudebních zážitků jsem si vždy odvážel z těch menších pódií, překvapivé a mimořádné momenty se dají zažít i u hlavního pódia. Letos nadšený a energický Manu Chao, až na dřeň zpívající John Newman, bojující s těžkou rakovinou, jako vždy aplaudovaní Muse. Nakonec nejvíc diskutované ale byly dva koncerty a ani jeden ne pozitivně. V první části festivalu odfláknutý set popové divy Rihanny totiž dokázala hravě přebít australská zpěvačka Sia.

Její nástup na pódium byl očekáván s napětím a málokdo tušil co se bude odehrávat. Po první skladbě zpěvačka ustoupila na stranu pódia, takže na levé straně měli fanoušci smůlu a museli vše sledovat z obrazovky. Kapela nebyla na pódiu vůbec. Celé pódium od té chvíle patřilo tanečníkům a scénickému provedení skladeb. Expresivnímu a skvěle provedenému. To, že část hudby jede ze záznamu je asi dnes celkem běžná záležitost. Když ale najednou zjistíte, že na obřích projekčních plochách vedle pódia sledujete něco, co sice téměř dokonale vyhlíží jako přímý přenos z pódia, ale ve skutečnosti jde o přednatočený záznam, a že tedy přednatočené jsou i záběry na zpívající Siu, tak se těžko ubránit zklamání. Vzápětí se logicky dostavily pochybnosti, zda je vůbec možné aby zpěvačka dokázala zpívat tak synchronně s tím, co se odehrává na přednatočených záběrech. A po chvíli jsem už začal pochybovat i o tom, zda pod tou ikonickou parukou, která interpretce sahá až téměř k puse, je opravdu Sia?

Negativní pocit obyčejného podvodu se ještě prohloubil, když jsem si pak povídal s ostatními lidmi po koncertě a zjistil, že si mnozí vůbec ničeho nevšimli a tak si vůbec neuvědomovali, že vlastně sledovali a poslouchali něco, na co mohli koukat doma u televize. Já mám s odstupem jasno: nabízet cosi jako koncert a namísto něj předvést taneční představení na playback je něco, co by si headliner festivalu a světová hvězda, neměl nikdy dovolit.

Přemysl Štěpánek, Indies Scope & PR Stage s.r.o. & člen kapely Ať se snaží Ona

Tagy Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Indies Scope & PR Stage s.r.o. & člen kapely Ať se snaží Ona.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY