Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 29.10.2021 - 00:01

Gibson Tony Iommi Signature SG Special se singly P-90

Po limitované relic sérii „esgéčka“ Tony Iommi „Monkey“ z produkce Gibson Custom Shopu, přichází nashvillská značka s dalším modelem kytary, spjatým se zakládajícím členem legendárních Black Sabbath. Nástroj s označením Gibson Tony Iommi Signature SG Special představuje standardněji pojatou variantu, vycházející z Iommiho letitého Gibsonu SG 1964, který byl nedílnou součástí soundu britské kapely, jež v sedmdesátých letech definovala základní hudební pilíře pro pozdější heavy metalovou scénu.

Ke korpusu z výběrového lehkého mahagonu je přilepen krk ze stejného materiálu, opatřený zakulacenějším profilem, pro savbu hmatníku o radiusu 12 palců byl použit indický palisandr osazený 22 středně silnými pražci medium jumbo, akrylátovými pozičními značkami, bílou lemovkou hran a ořechem ze směsi GraphTech širokým 43 mm.

Hardware tvoří jednoduchá, ale plně nastavitelná kobylka typu wraparound, na hlavici najdeme spolehlivé ladicí strojky Grover Rotomatic a přední popruhová rolna byla podobně jako u předlohy přesunuta ze zadní strany těla na špičku jeho horní rohu. Dané řešení optimalizuje vyvážení nástroje a částečně eliminuje také přepadávání kytary směrem k hlavici.

V černých plastových rámečcích jsou usazeny dva snímače Gibson P-90 uložené v kovových pochromovaných krytech. Single coily, disponující oproti klasickým jednocívkovým snímačům vyšším výstupem a masivnějším tónem s kulatějšími výškami, jsou ovládány třípolohovým switchem, samostatnými hlasitmi a tónovými clonami s kondenzátory Orange Drop. Potenciometry dostaly stylové krytky Witch Hats a celkový design kytary dotváří černý pickguard.

Gibson Tony Iommi Signature SG Special je dodáván v nadčasové transparentní úpravě Vintage Cherry s finálním nitrocelulózovým lakem, součástí je pevné pouzdro a mimo jiné i nálepka „Monkey“, která zdobí Iommiho modifikovaný originál z šedesátých let. Oficiální cena modelu, jenž je nabízen i v levoruké verzi, se v případě amerického trhu pohybuje okolo 2400 dolarů.

Tagy Gibson Gibson Tony Iommi Signature SG Special P-90
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY