Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 28.05.2020 - 00:01

Gibson Tony Iommi ‘Monkey’ 1964 SG Special Replica

Zásadně modifikovaný levoruký Gibson SG Special z roku 1964 byl v sedmdesátých letech jedním z hlavních nástrojů Tonyho Iommiho, který tuto kytaru použil i k nahrávání většiny raných alb Black Sabbath. U Gibsonu se rozhodli ikonický model s typickou „opičí“ nálepkou zařadit do své nabídky a výsledkem je exkluzivní relic edice Tony Iommi ‘Monkey’ 1964 SG Special Replica z produkce Custom Shopu.

Celomahagonová konstrukce s lepeným krkem a korpusem řezaným z jednoho kusu masivu nijak nevybočuje z koncepce „šedesátkového“ SG. Detailně okopírován byl profil krku ve tvaru medium-C, palisandrový hmatník s lemovkami hran nese 22 středně silných pražců Dunlop 6190 a posunutý kostěný ořech je doplněn kovovým nultým pražcem, který sjednocuje zvuk otevřených strun s barvou tónů hraných v polohách.

Stejně jako u originálu byla přední popruhová rolna přemístěna na špici horní rohu těla a výrobce si pohrál i s takovými detaily jako jsou dírky po vrutech staršího typu ladicích strojků, které Iommi v minulosti nahradil modernějším celokovovým setem Schaller M6.

Podobně se v Custom Shopu postavili také k hardwaru, jenž byl Iommim v průběhu let modifikován – klasickou kombinaci kobylka tune-o-matic plus struník stopbar, po kterém v těle zbyly kotvící otvory, nahradil jednodušší systém wraparound s nastavitelnými kameny a jistícími šrouby stavěcích pivotů.

Místo standardních humbuckerů jsou v upravených rámečcích usazeny snímače s rozměry singlů P-90 a kovovými kryty. V daném případě se jedná o přesné kopie (JB Superflux + JB P-90) původních ručně vinutých modelů z dílny britského konstruktéra Johna Birche, napojené na dvojici hlasitostí, tónových clon a třípolohový páčkový switch s chybějící hřídelovou krytkou.

Gibson Tony Iommi ‘Monkey’ 1964 SG Special Replica bude v rámci řady Artist nabídnut v limitované edici čítající 50 kusů (25 levorukých a 25 pravorukých verzí).  Součástí je certifikace, kopie Iommiho náhrdelníku, vintage popruhu z šedesátých let a také původního pouzdra, plus další doplňky. Cena sběratelské lahůdky byla nastavena na cca 19000 eur.

Tagy Gibson Gibson Tony Iommi ‘Monkey’ 1964 SG Special Replica
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY