Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Gibson SG Standard Tribute 2019 Vintage Cherry Satin: na sabaty

Na loňský Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon vzpomínám v dobrém, protože má všechno, co správné esgéčko mít má. Přesto mu v porovnání s letošním Gibson SG Standard Tribute 2019 Vintage Cherry Satin toho dost chybí. Obzvlášť jestli jste předtím na brigošce ve fabrice přišli o špičky prostředníčku a prsteníčku.

Napohled tkví rozdíly mezi letošním esgéčkovým standardem a loňským ekonomickým (pardon, speciálním) modelem jen v detailech. Společné mají mahagonové tělo, javorový krk a palisandrový hmatník i 629 milimetrů menzury, dvanáct palců rádiusu a dvojici humbuckerů 490R a T. Stejný je i počet dvaadvaceti snížených a kryogenicky vytvrzených pražců nebo prodyšný, tudíž znělejší nitrolak těla, třebaže je jednou hnědý a podruhé červený.

Jenže bohatěji vykládaná hlava rozlišující obě řady sama o sobě nezpůsobí sedmitisícové manko. Ostatně to zjistíte, jakmile s kytarou nepřepadnete dopředu. Tělo je totiž z většího než malého množství mahagonu, pročež má větší váhu i prostorově výraznější zvuk. Toto esgéčko víc basuje a má i delší sustain. Jinými slovy, loňský speciál spíš cílil na Anguse Younga ve vás, letošní standard zas na Tonyho Iommiho. Tím se dostávám k ladění Des a klidně i níž. Řekněme, že pro podlazování jsou bytelnější Vintage Deluxe mechaniky ještě o něco vhodnější. Napomáhá tomu i vůči opotřebení odolnější nultý pražec z grafitu.

Docela cool retro je i „Rounded“ profil krku, používaný Gibsonem už od 50. let. Je výrazně tlustší než vývojově o dekádu mladší Slim Taper z loňského speciálu, a to je také jeho největší přednost. Palec se má při preludování pořádně kde zapřít. Krom toho si menší rychlostní omezení při hraní nejspíš ani nepřipustíte.

Gibson SG Standard Tribute 2019 Vintage Cherry Satin je zkrátka o dost solidnější „Solid Guitar“ než Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon. Jestli jste také u vytržení z těch ďábelských křivek zrovna jako ze starých Sabbatů, kvůli který standardně ladíte C#-F#-B-E-G#-C#, řešit můžete nanejvýš tak rozpočet.

Tagy Gibson Gibson SG Solid Guitar GIBSON SG Standard Tribute 2019 Vintage Cherry Satin Gibson SG Faded 2018 Worn Bourbon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY