Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 15.11.2015 - 00:01

Gibson LP Phenix 1954: dokonalá replika kytary Petera Framptona

Britský kytarista Peter Frampton a jeho černý, třísnímačový LP Custom 1954 k sobě patří už pěknou řádku let a i když tento talentovaný muzikant za svou hudební kariéru vystřídal mnoho různých nástrojů, stařičký a notně obouchaný Custom je stále jeho favoritem. Framptonovy loajality si Gibson natolik cení, že do svého katalogu zařadil limitovanou edici modelu Peter Frampton Phenix 1954 Les Paul Custom, který je přesnou replikou originálního exempláře z padesátých let.

Korpus je vyroben z výběrového, lehkého mahagonu a z jednoho kusu stejného materiálu je i krk s profilem 1954 Les Paul Custom (síla na 1. pražci 2.16 cm, na 12. pr. 2.44 cm) nesoucí ebenový hmatník o radiusu 12 palců s typickými obdélníkovými značkami poloh z pravé perleti a 22 středně silnými pražci. Nultý pražec z nylonu má šířku 4.28 cm a drážky strun jsou propilovány do přesně stejné hloubky jako u předlohy.

Kytara je osazena trojicí humbuckerů Tom Holmes s otevřenými cívkami ovládanými třípolohovým páčkovým switchem a samostatnými potenciometry hlasitostí a tónových clon s průhlednými plastovými knoflíky řady True Historic. Mechanika sestává z klasického struníku stoptail a kobylky tune-o-matic ABR ze zinkové slitiny a uzavřených ladicích strojků Grover Kidney.

Nástroj má stejně jako originál pouze tenkou vrstvu nitrocelulosového laku a relic úprava dřeva je dílem Toma Murphyho z Gibsonova Custom Shopu, který tento old school finish korpusu dosahoval především ručním, vlhkým broušením lakové vrstvy. Podobnou procedurou prošly také kovové součásti ve zlatém chromu a barvy místy zcela zbavený krk. Ozdobné výložky mají samozřejmě vintage úpravu a aby byla iluze originální relikvie téměř absolutní, tak na části hlavy zcela chybí.

Gibson Peter Frampton Phenix 1954 Les Paul Custom bude vyráběn pouze v limitované edici čítající 35 kousků doplněných stylovým pevným pouzdrem Gibson Custom Reissue Les Paul v hnědé kůži. Pokud doma chcete mít dokonalou kopii slavného modelu odrážejícího velkou část historie rockové muziky, tak si připravte téměř 21 000 dolarů.

Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY