Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 22.07.2021 - 00:01

Gibson LP Custom Peter Frampton „Phenix“ vstal znovu z popela

Před šesti lety vyrobil Gibson speciální edici kopií Les Paulu Custom kytaristy Petera Framptona, čítající pouhých 35 kusů. I přes astronomickou cenovku atakující hranici 21000 dolarů byly tyto exempláře poměrně rychle rozebrány a většina z nich pravděpodobně zdobí soukromé kolekce sběratelů či Framptonových skalních fanoušků. Firemní Custom Shop se letos rozhodl zahrnout do nabídky další reedici modelu Peter Frampton „Phenix“ Inspired Les Paul Custom ve verzi VOS, která stejně jako předchozí řada vychází z Framptonova oblíbeného černého Customu z roku 1954, ale její cena je oproti úzké sérii z roku 2015 citelně nižší.

Příznivější cenovka řady VOS (Vintage Original Spec) je z velké části dána finální úpravou s decentnější patinou, zatímco u starší limitované edice si kytaráři Custom Shopu v čele se zkušeným Tomem Murphym vyhráli s detailními a hojnými relic prvky přesně odpovídajícími stavu originálu. Naopak materiály i elektronika VOS se snaží plně ctít komponenty použité u letité předlohy Black Beauty.

Tělo tvoří výběrový lehký mahagon, jehož váhu ještě snižuje devítka otvorů, a mahagonový krk disponuje identickým subtilním profilem, jaký na Phenixu v minulosti vytvořil jeho předchozí majitel Marc Mariana. Hmatník z ebenu o radiusu 12 palců nese 22 masivních jumbo pražců, kostěný ořech široký 42.86 mm a tradiční obdélníkové značky s Framptonovým podpisem na oktávové pozici.

Zvolena byla trojice dvoucívkových snímačů Custombucker se standardně zapojeným třípolohovým přepínačem Switchcraft. Kobylkový a krkový humbucker ovládá společná hlasitost a tónová clona, prostřední snímač je navázán na druhou hlasitost a clonu, takže jej lze použít v konfiguraci s oběma krajními HB, nebo samostatně. Potenciometry jsou od firmy CTS a korekce využívají olejové kondenzátory. Struny kotví v hliníkovém struníku stopbar a přes kobylku tune-o-matic míří do ladicích strojků Grover Kidney

Oficiální cena tříhumbuckerového Artist modelu Gibson Peter Frampton „Phenix“ Inspired Les Paul Custom VOS 2021 v klasickém černém provedení Ebony byla v případě americké části trhu nastavena těsně pod hranicí 7000 dolarů včetně kvalitního pevného pouzdra, popruhových zámků Schaller a dalších doplňků.

Mimochodem, Framptonův LP Custom 1954 má za sebou příběh připomínající některé filmové scénáře z hollywoodské produkce – kytara byla při tragické havárii nákladního letadla v roce 1980 ztracena a Peter předpokládal, že shořela v troskách stroje. Ale Custom zázračně přežil a po třiceti letech byl vrácen majiteli. To byl pádný důvod dát tomuto Les Paulu přezdívku Phenix.

Tagy Gibson Gibson Les Paul Custom Peter Frampton „Phenix“ VOS 2021

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY