Přejít k hlavnímu obsahu
Gibson Jimi Hendrix 69 Flying V RH/LH a SG 67 Custom
Gibson Jimi Hendrix 69 Flying V RH/LH a SG 67 Custom | Foto: Gibson
Leon -

Gibson Jimi Hendrix 69 Flying V RH/LH a SG 67 Custom

Jimi Hendrix je sice primárně spojován se Stratocasterem, ale do jeho arzenálu patřily také nástroje Gibson, především modely Les Paul, Flying V a SG. K poslední dvojici jmenovaných verzí se Gibsonův Custom Shop vrací s limitovanými edicemi Jimi Hendrix SG 67 Custom a Jimi Hendrix 69 Flying V, které jsou vyráběny ve standardním i levorukém provedení. Série představuje přesné repliky originálů, čemuž odpovídá také vkusně provedená patinovaná úprava.

Flying V vycházejí z raritního nástroje, jenž si Hendrix nechal v roce 1969 postavit u Gibsonu na zakázku a poté jej používal v éře kapely Band of Gypsys. Kromě standardní celomahagonové konstrukce (Swietenia Macrophylla) a lepeného krku s profilem Authentic '67 Flying V disponují tyto modely ebenovým hmatníkem o radiusu 12 palců, osazeným 22 pražci a polohovými značkami s intarziemi typu Split Diamond.

Ladění obstarávají vintage strojky Kluson Single Line s plastovými rondely, struny kotví ve vibratu Maestro Short Vibrola doplněném pevnou kobylkou tune-o-matic ABR1 a zvuk přenáší dvojice custom humbuckerů vybavených magnety Alnico III. Ovládání tvoří třípolohový switch, samostatné hlasitosti a společná tónová clona

Gibson JH SG 67 Custom je detailní kopií kytary, na niž Hendrix 9. září 1969 odehrál své druhé vystoupení v TV sérii The Dick Cavett Show. Klon pravorukého Gibsonu SG z roku 1967 nabízí stejně jako předloha subtilnější profil krku ’60s Slim Taper a ebenový hmatník opatřený obdélníkovými značkami z pravé perleti a nylonovým ořechem širokým 42.8 mm. Hrany hlavice s celokovovými mechanikami Kluson Aged Gold Waffle Back chrání pětivrstvá lemovka, kobylce ABR-1 sekunduje vibrato Maestro Long Vibrola a instalována je trojice humbuckerů Custom ’68.

Na trhu se objeví 125 kusů verze JH 69 Flying V v odstínu Aged Ebony, série pouhých 25 kusů levorukého provedení a 150 kusů JH SG 67 Custom v barvě Aged Polaris White. Oficiální evropské ceny se pohybují shodně okolo 10000 eur, samozřejmostí je stylové pevné pouzdro, certifikace, servisní klíče a další doplňky. Na druhém přiloženém videu demonstruje originální Hendrixův SG 67 kytarista John 5 (Marilyn Manson, David Lee Roth, Rob Zombie atd.).

Tagy Gibson Gibson Jimi Hendrix SG 67 Custom Gibson Jimi Hendrix 69 Flying V

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY