Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 17.01.2017 - 12:00

Gibson Flying V T 2017: nadčasový design i zvuk

Okřídlené "véčko" se na trhu objevilo poprvé v roce 1958. Předběhlo tehdy dobu, protože do masové obliby se dostalo až deset let poté. A nový model ukazuje, že z obliby hned tak nevyjde. Gibson Flying V T 2017 EB si navíc s žádnou jinou kytarou prostě nespletete.

Jak to vypadá?

Ačkoliv nějaké to "véčko" má ve svém katalogu spousta dalších výrobců, Gibson se striktně drží tradice. Model pro letošní rok se designově od prvního prototypu z konce padesátých let proto liší jen v detailech. Tvar kytary je lehce rozpoznatelný. Pro svou jednoduchost a spolehlivost našel oblibu nakonec zdaleka nejen u heavymetalových hráčů.

Tělo kytary je stejně jako krk vyrobeno z mahagonu. Ultrarychlý krk je z jednoho kusu a je k němu přilepen grenadillový hmatník, nesoucí 22 pražců. Krk je do těla kytary vlepený pod úhlem 13° a hlava nástroje svírá s krkem úhel 17°, což výrazně přispívá k extra dlouhému sustainu. Struny jsou na jedné straně ukotveny v ladicích mechanikách Grover a na straně druhé prochází přes kobylku Tune-o-matic do klasického Stop Bar struníku. Nultý pražec je vyroben ze samozvhlčovacího materiálu Tektoid.

O přenos zvuku se stará dvojice keramických humbuckerů Dirty Fingers, k jejichž ovládání slouží třípolohý páčkový přepínač a trojice potenciometrů v konfiguraci 2 x Volume a 1 x Tone. Vstup pro jack se nachází na přední straně kytary. Kytaru před poškrábáním trsátkem chrání bílý, třívrstvý plastový pickguard, který hezky kontrastuje s černočernou lesklou povrchovou úpravou kytary.

Hlavu nástroje zdobí poměrně velká, bílá krytka výztuže krku, nesoucí stříbrné logo Gibson. O kvalitě zpracování je zde asi zbytečné mluvit, neboť kytaře není po řemeslné stránce co vytknout a vše je tak, jak se na nástroj v této cenové relaci sluší. Pojďme tedy na zvuk.


Jak to hraje?

Dvojice humbuckerů již dává tušit, kde se bude tahle kytara cítit doma. Cinkavé "stratovské" výšky tu asi nebudou, zato šťavnatý a tlustý tón ano. Ještě než se dostanu ke zvuku samotnému je potřeba říct, že kytara je již z výroby slušně seřízena a výborně ladí v oktávách i polohách. Nasucho hraje hodně ve středech a má opravdu dlouhý sustain.

Po zapojení do zesilovače se ozval jiskrný čistý zvuk s bohatými středy, pevnými basy a velmi příjemnými, neřezajícími výškami. Oba snímače produkují kultivovaný zvuk s klasickou charakteristikou danou jejich polohou. Kobylkový snímač je tedy průrazný, čitelný a jaksepatří nabroušený. Naopak snímač u krku je tučnější a zvukově kulatější. Zapojení obou snímačů dává dohromady také velmi zajímavou barvu, která perfektně vyzní zejména ve spojení s lampovým aparátem.

Stěžejním zvukem pro tuto kytaru je ale samozřejmě zvuk zkreslený, a ten je opravdová lahůdka. Ať již se jedná pouze o lehký crunch, nebo šťavnaté metalové maso, tahle kytara bude v obojím jako ryba ve vodě. Doprovodná akordová hra zní krásně prostorově a zvuk se neslévá. Při sólové hře krkový snímač nádherně zpívá a táhne tón. Již zmíněný extra dlouhý sustain je pak skutečnou ozdobou tohoto nástroje a doznívá velmi, velmi pomalu a zároveň hodně přirozeně. Není těžké si tento zvuk zamilovat a s ním i celou tuhle mahagonovou "krásku". Navíc díky tvaru těla a lepenému krku kytara disponuje skutečně luxusním přístupem do nejvyšších poloh hmatníku, což jsou jen další plusové body na tomto již tak vynikajícím nástroji.

Závěr

Nejrůznějších „véček“ už mi prošlo rukama celkem dost, ale na málokteré se mi hrálo tak pohodlně a příjemně jako na tento kousek. Co se neobvyklého tvaru týče, je to otázka zvyku a já si v tomto případě zvykl celkem rychle. Jen při hře v sedě to může být trochu složitější. Nejjednodušší je zvolit posez jako při hře na klasickou kytaru, přičemž kytaru zapřete mezi křídly o nohu a je po problému. Nakonec se tak i v sedě hraje vcelku pohodlně.

Zvukově i pečlivým zpracováním mě kytara naprosto ohromila a je nasnadě, že takovýto nástroj není a ani nemůže být za pár korun. Ale nějakých 36 tisícovek zase není až tak nehorázná suma. A dokonce si nemusíte dělat starosti se sháněním gigbagu neobvyklého tvaru. V ceně je totiž luxusní kufr a jako malý bonus i kožený popruh, hadřík na leštění a Multi Tool klíč.

Tagy Gibson Epiphony Flying-V Gibson Flying V T 2017
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY