Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 04.12.2021 - 00:01

Generation Collection s Player Portem: nejdostupnější akustiky Gibson

Akustické Gibsony se rozhodně neřadí mezi nejlevnější nástroje dané kategorie. Ceny „standardních“ sérií se běžně pohybují v rozmezí 2500 až 5000 dolarů, nehledě na kousky z firemního Custom Shopu, za které si prémiová divize účtuje ještě vyšší částky. Gibson konečně pochopil, že touto cenovou politikou ztrácí značnou část potencionálních zákazníků, kteří touží po americkém originálu, ale mají hlouběji do kapsy, a představil finančně vstřícnější edici Generation Collection, sestávající z modelů G-00, G-45, G-Writer a G-200.

Všechny verze disponují zadní deskou a luby z masivního ořechu a horní ozvučnicí z lety osvědčeného smrku Sitka. Modely G-00 a G-45 jsou striktně akustické, zatímco u variant G-200 EC a G-Writer EC s lemovkami hran a bohatšími intarziemi najdeme snímací systém LR Baggs. Co ale celé kolekci dodává určitou porci exkluzivity je tzv. Player Port, tedy oválný ozvučný otvor umístěný v horním lubu korpusu.

Player Port vychází z původního konceptu z počátku šedesátých let, který se poprvé objevil u prototypu kytary Modern J-45, jenž se ale nikdy nedostal do sériové výroby. Po více než půlstoletí se firma rozhodla k tomuto konstrukčnímu prvku vrátit a výsledkem je vylepšená modifikace, která podle Gibsonu nabízí hráči detailnější odezvu a silnější zážitek.

Oproti klasickým předlohám (L-00, J-45, Songwriter, J-200) mají modely také lehce tenčí profil těla vyztuženého žebrováním X, krk ze dřeva utile (sipo) blízkého mahagonu dostal pohodlný profil Advanced Response a plošší 16“ rádius ebenového hmatníku, osazeného 20 středně silnými pražci a ořechem ze směsi TUSQ. Z ebenu je vyrobena i kobylka Belly Down a ladění zajišťují celokovové strojky Grover Mini Rotomatic.

Jak už bylo zmíněno, varianty G-Writer a G-200 s výřezem cutaway disponují aktivním obvodem napojeným na piezo snímač LR Baggs Element Bronze. Ovládací modul je umístěn pod hranou čelního ozvučného otvoru, takže nijak nenarušuje design nástrojů opatřených černým jednovrstvým pickguardem.

Evropské ceny akustik a elektroakustik Gibson Generation Collection v přírodním transparentním matném nitro laku Natural byly nastaveny následovně: G-00 – 999 eur, G-45 – 1199 eur, G-Writer – 1549 eur, G-200 – 1999 eur. Dostupná jsou i levoruká provedení s identickými cenovkami, součástí je polstrovaný gig bag a nástroje jsou samozřejmě vyráběny v dílnách sídlících v montanském Bozemanu.

Tagy Gibson Gibson Generation Collection
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY