Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 06.09.2020 - 08:00

Gear tour: Mikael Akerfeldt a Fredrik Akesson z Opeth

Kytaristé Mikael Akerfeldt a služebně mladší Fredrik Akesson patří už hezkou řádku let k oporám švédské progmetalové party Opeth, která ve svém hudebním kotlíku míchá žánry progrocku, death metalu, jazzu, blues, folku i klasiky. Do současné pódiové kuchyně obou protagonistů dává nahlédnout redakční tým magazínu Premier Guitar, jenž v přiloženém videu zdokumentoval koncertní nástrojovku zahrnující následující součásti kytarového gearu.

Mikael Akerfeldt

Kytary

2x PRS P245 Singlecut v černém a burstovém provedení, PRS P22 s menzurou 25 palců a laděním DADFAE, PRS Mark Tremonti s kobylkovým humbuckerem Seymour Duncan JB (SH-4), záložní PRS P24, favorizované struny: DR Veritas 10/52.

Zesilovače

Hlavy Blackstar Series One 100 w nebo Marshall JVM410HJS byly tentokrát nahrazeny kompaktnějším rackovým systémem obsahujícím lampové předzesilovací moduly Synergy Steve Vai a Soldano SLO, doplněné stereo power ampem Synergy SYN-5050 osazeným čtveřicí elektronek 6L6. Napájení je řešeno přes distributor značky Furman.

Efekty

Hlavní pedalboard s napaječem Decibel Eleven Hot Stone a ovládacím switcher/looperem MusicomLab EFX-LE obsahuje ladičku TCE PolyTune 2 Mini, wah Dunlop 95Q Cry Baby, delay Strymon Volante, TCE Flashback 2, Xotic EP Booster, One Control Tiger Lily Tremolo, Olsson Amps Fuzztner, MXR Phase 95, Boss OC-2 Octave, DryBell Vibe Machine a noise gate ISP Technologies Decimator X. Menší board je vyhrazen pro volume pedal Dunlop DVP3 a expression pedal Fractal Audio.

Fredrik Akesson

Kytary

PRS 24 v bílém laku s masivnějším profilem krku, nový PRS 24 v transparentní zelené úpravě, PRS Mc Carty pro ladění AADGHE, trsátka Jim Dunlop Nylon 1 mm, favorizované struny: Thomastik-Infeld Power-Brights.

Zesilovače

Téměř identický setup jako u Akerfeldta s výjimkou modulu Synergy Steve Vai, nahrazeného preampem Friedman Dirty Shirley, využívaným pro čistý a crunch zvuk.

Efekty

Základ Akessonovy efektové sekce tvoří multiefekt Fractal Audio AX8, jemuž sekunduje wah Dunlop 95Q Cry Baby, snímačový enhancer TC Electronic BodyRez Acoustic Pickup Enhancer, phaser Electro-Harmonix Small Stone a expression pedal Fractal Audio. Pokud vás zajímá, jak se současný pódiový gear obou kytaristů proměnil ve srovnání s rokem 2017, tak klidněte zde.

Tagy Opeth Mikael Akerfeldt Fredrik Akesson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY