Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gear Tour: David Rhodes, kytarista Petera Gabriela (2023)

Peter Gabriel letos vyrazil na turné a v doprovodné kapele nechyběl jeho dlouholetý spolupracovník, kytarista David Rhodes, jenž tento post zastává také v bandu zpěvačky Kate Bush. Základem Rhodesovy pódiové sestavy je digitální podlahový preamp/multiefekt Line6 Helix, kde má nastaven především modeling čistších zvuků včetně virtuálních aparátů Fender Deluxe, Matchless nebo Roland JC-120, které doplňuje emulacemi pedálů z Helixu.

Kromě zmíněného procesoru, z něhož jsou využívány hlavně tzv. Snapshoty (variabilní presety), obsahuje pedalboard i Boss Vibrato VB-2W z edice Waza Craft, modulaci Roger Mayer Voodoo Vibe, overdrive Rivera Double Shaman a Morley Hum Eliminator. Podobný přístup zvolili i jeho kolegové, kytarista Richard Evans a basista Tony Levin, kteří ale dávají přednost konkurenčnímu modelu Quad Cortex od značky Neural DSP. Z Line6 vede několik signálových cest do mixážního pultu, in-ear systému a dvou komb Rivera Clubster Royale 1×12 (reálně je zapojeno jen jedno).

Jak dlouho tato pódiová sestava založená na modelingu, produkujícím na různých koncertech konzistentní zvuk neovlivněný akustickými vlastnostmi pódiového prostoru, Rhodesovi vydrží, je prozatím ve hvězdách – stabilní Gabrielova opora se totiž nechala slyšet, že s kytarovým technikem přemýšlí, zda se vrátit k plně analogovému systému.

Kytary

Gibson Les Paul GoldTop – reissue verze řady Mid 50's se snímači P-90, Rhodes si tento model pořídil v raných 90. letech
Gibson Les Paul Studio „Robot“ – nástroj z roku 2010 v červeném laku, opatřený dnes už nefunkčním motorizovaným systémem ladění, podladěno do Eb
James Trussart Telecaster – rustikálně působící, originálně pojatý nástroj s dutým kovovým tělem
Steinberger 12 – dvanáctistrunná headless kytara v černém laku s dvouoktávovým hmatníkem a dvojicí humbuckerů
Blade Strat – model z produkce švýcarské firmy (konstruktér Gary Levinson) je vybaven třemi minihumbuckery Seymour Duncan (pravděpodobně JB Jr., Duckbucker a Little 59), uzamykatelnými strojky Sperzel a vibratem Synchronized s kameny Graph Tech
Gibson ES-339 – pololubová klasika v černém laku
Elektroakustika Guild Baritone – laděno do Hb

Kytary jsou většinou osazeny strunami 11 – 48, mezi oblíbená trsátka patří Jim Dunlop, konkrétně verze Herco Gold Flex 50.

Tagy David Rhodes Peter Gabriel

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY